Dyski SSD - czy to się opłaca?
Technologia

Dyski SSD – czy to się opłaca?

Dyski SSD – czy to się opłaca? Dyski SSD to innowacyjny typ dysku, który może zagwarantować o wiele szybsze zapisywanie plików na komputerze bądź laptopie oraz ogólne przyspieszenie funkcjonowania urządzenia. W niniejszym artykule sprawdzamy, czy dyski SSD to dobra inwestycja. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Dyski HDD – przeżytek?

Zdecydowana większość obecnie sprzedawanych komputerów PC (starych oraz tych nowszych) wyposażona jest w dysk twardy HDD, czyli podstawową pamięć masową (z angielskiego Hard Drive). Upraszczając: jest to nośnik, w którym bardzo szczelnie są zamknięte twarde krążki wykonane z reguły ze stopów aluminium bądź szkła pokryte małą warstwą magnetyczną. W ruch wirowy wprawia je specjalny silnik. Prędkość obrotowa z reguły wynosi w przypadku nowych modeli dysków twardych od 5400 RPM do nawet 10000 RPM. W większości przypadków na każdy z talerzy przypadają dwie elektromagnetyczne głowice, które pełnią funkcje odczytująco-zapisującą. Jedna z nich jest pod, druga nad nim. Są one umieszczone na ruchomych, połączonych ze sobą i poruszających się synchronicznie ramionach.

Za sprawą elektroniki kontrolowane są wszystkie aspekty działania dysku twardego. Mowa tutaj przede wszystkim o ruchu głowic czy o prędkości obrotowej talerzy. Nowoczesne kontrolery efektywnie kolejkują dane do zapisu i odczytu w taki sposób, że zminimalizowane zostaje ryzyko zbyt dużych skoków głowic, co sprawia, że szybkość wykonywania operacji i żywotność dysku twardego jest o wiele lepsza. Na dysk HDD składa się około 200 podzespołów. W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się dyski SSD. Czy jest to konkurencja dla dysków HDD? Znawcy tej branży wskazują, że posiadają one całą masę zalet, które dostrzegają przede wszystkim zapaleni gracze oraz informatycy.

Dyski SSD – czy to potrzebna inwestycja?

Dyski SSD - czy to się opłaca?Dyski SSD (z angielskiego Solid State Drives) to dyski, które od dysków HDD wyróżniają się przede wszystkim mniejszą ilością części oraz tym, że nie posiadają żadnych ruchomych elementów. Dane przechowywane są na półprzewodnikowych pamięciach flash. Pieczę nad nimi sprawuje specjalny, innowacyjny kontroler, który dodatkowo jest zintegrowany z nimi na jednej płytce drukowanej. Kontroler ten odpowiada przede wszystkim za prawidłową adresację komórek pamięci, przeprowadzania operacji odczytu i zapisu oraz szyfrowanie danych, czyli równoważenie poziomu aktualnego zużycia pamięci typu flash.

Jakie są najistotniejsze zalety, którymi mogą poszczycić się dyski SSD? Przede wszystkim mowa tutaj o ich niezwykle zaawansowanej niezawodności. Gdy porzucisz dysk HDD i wymienisz go na SSD, od razu poczujesz zauważalną różnicę. Do tej pory nie było elementu, który mógłby zagwarantować tak dużą zmianę jakościową pod względem swojego poprzednika. Dyski SSD nie posiadają żadnych elementów mechanicznych, a ponadto są zamknięte w specjalnej, bardzo wytrzymałej obudowie. To sprawia, że ich żywotność jest naprawdę ogromna. Z pewnością nie zaszkodzą im żadne uderzenia, wibracje czy silne pola magnetyczne. Dysku SSD nie zepsują również upadki.

SSD, czyli wydajność na wysokim poziomie

Każdy dysk SSD w porównaniu ze swoim starszym bratem, dyskiem HDD wygrywa pod względem wydajności. Wszystkie nowoczesne dyski tego typu wyróżniają się ogromną wydajnością, co potwierdzają również niezależne badania wykonane przez doświadczonych ekspertów z tej dziedziny. Prędkość przesyłu danych w przypadków dysków SSD może wynosić nawet 500 MB/s. Należy pamiętać, że nawet dwa dyski o prędkości obrotowej 10000 RPM zestawione na macierz RAID0 nie będą mogły im dorównać.
Dla większości użytkowników najważniejszy będzie jednak czas dostępu do danych i tempo operacji na małych plikach. Pod tym względem dyski HDD i SSD dzieli ogromna przepaść. Losowy dostęp do danych wynosi w przypadku dysków SSD około 0,1 ms i to bez względu na ich lokalizację, z kolei zwykły dysk twardy HDD potrzebuje do tego samego celu z reguły kilkanaście milisekund (10-20 ms) w zależności od tego, gdzie znajdują się dane. Ponadto, dodatkową wadą dysków HDD jest fakt, iż o wiele wolniej zapisują i odczytują pliki o małych rozmiarach. Dodatkowy dysk SSD może odczytywać oraz zapisywać dane w kilku miejscach jednocześnie, a dodatkowo o wiele szybciej od dysku HDD.

Czy dyski SSD się psują?

Niektórzy mogą teraz pomyśleć, że dyski SSD są nieśmiertelne. Czy to prawda? Oczywiście, że nie. Każdy sprzęt ma prawo się psuć. Nie inaczej jest z dyskami SSD. Warto jednak pamiętać o tym, że do awarii tych dysków dochodzi znacznie rzadziej niż w przypadku klasycznych dysków twardych HDD. Poza tym, niezwykle istotną informacją jest fakt, że producenci oferują na ten rodzaj sprzętu aż 3 do nawet 5 lat gwarancji. Z kolei zwykłe dyski twarde posiadają maksymalnie 1-2 letnią gwarancję (za dopłatą można wykupić 3-letnią, jednak taka opcja zdarza się rzadko). Co więcej, gwarancja w przypadku dysków HDD coraz częściej obowiązuje od daty produkcji, nie zaś od daty sprzedaży klientowi. To jasno pokazuje nam, że producenci sami obawiają się o prawidłową żywotność klasycznych dysków HDD.