Wszystko, co warto wiedzieć o przeszczepie włosów
Moda i uroda

Wszystko, co warto wiedzieć o przeszczepie włosów

Wszystko, co warto wiedzieć o przeszczepie włosów. Bujna czupryna wielu osobom kojarzy się ze zdrowiem i atrakcyjnością. Z tego powodu niektórym ciężko jest pogodzić się z sytuacją, gdy włosy zaczynają wypadać (na skutek przyjmowania leków, starzenia się, zniszczenia włosów różnymi zabiegami) lub gdy po prostu od zawsze mieliśmy rzadkie włosy. Nowoczesna medycyna pozwala na różnorodne ingerencję w ciało człowieka, dzięki którym możemy czuć się atrakcyjnie i być bardziej pewnymi siebie. Dotyczy to również poprawienia wyglądu włosów. Popularnym sposobem na ich zagęszczenie jest przeszczep włosów. W tym tekście wyjaśnimy, jak wygląda taki zabieg.

Na czym polega przeszczep włosów?

Sam schemat zabiegu jest dość prosty. Specjalista pobiera od nas mieszki włosowe i przeszczepia je w inne miejsce. Najczęściej takimi docelowymi miejscami jest broda, skóra głowy, klatka piersiowa, a nawet brwi i rzęsy. Dla wielu osób to idealna alternatywa dla tresek, tupecików i peruk.

Wszystko, co warto wiedzieć o przeszczepie włosówPierwszym etapem jest konsultacja medyczna. Lekarz przeprowadzi z nami drobiazgowy wywiad. Dokładnie przyjrzyj się skórze i oceni, czy zabieg może zostać wykonany. Na tym etapie specjalista będzie mógł przedstawić pacjentowi ogólny plan – poinformuje więc, z którego obszaru będzie pobierane owłosienie oraz gdzie dokładnie nastąpi proces wszczepienia. Często zlecane są też dodatkowe badania, takie jak morfologia. Jeśli chodzi o sam zabieg, to jest on bezbolesny i przeprowadzony pod znieczuleniem miejscowym. Najczęściej włoski z okolicy, z której pobiera się mieszki, zostają ogolone. Dzięki temu specjalista będzie miał łatwiejszy dostęp do mieszków, a jego działania będzie bardziej precyzyjne. Cały zabieg trwa od 3 do 8 godzin.

Nowoczesne metody są bardzo mało inwazyjne (wykonywane są bez użycia skalpela). Obszar naruszonej tkanki jest minimalny, dzięki czemu gojenie przebiega sprawnie i szybko. Np. przy zastosowaniu metody FUE zabieg jest na tyle bezpieczny i na tyle mało inwazyjny, że nie istnieje konieczność bandażowana obszaru, który poddany był procesowi. Często po takim przeszczepie włosów zaleca się po prostu założenie czapki z naturalnych materiałów (lub bluzy z kapturem), która zabezpieczy skórę przed ewentualnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że może być potrzebnych kilka sesji. Pozwala to na precyzyjny, optymalny efekt. Nowoczesne technologie przeszczepu włosów nie pozostawiają też bardzo widocznych blizn. Gdy włosy podrosną i fryzura zyska ostateczny kształt, postronne osoby nie będą mogły poznać, że kiedykolwiek został u nas wykonany przeszczep włosów. To zdecydowanie największa zaleta tej metody – pozwala ona cieszyć się lepszym samopoczuciem, bo mamy pewność, że efekt wygląda naturalnie. Zdarzyć się jednak może, że na swojej drodze spotkamy kogoś, kto widocznie miał przeprowadzony przeszczep włosów. Kolejny akapit wyjaśnij, z czego ten fakt może wynikać.

Najważniejsza kwestia – jak prezentować się będzie ostateczny efekt?

Wiele osób ma wątpliwości dotyczące przeszczepu włosów. Najczęściej mają one związek z efektami i tym, czy efekt będzie naturalny. Tutaj należy podkreślić fakt, że dobrze, profesjonalnie wykonany zabieg nie różni się wyglądem od naturalnie gęstych włosów. Jeśli jesteśmy w stanie rozpoznać, że ktoś miał przeszczep włosów, prawdopodobnie zabieg wykonany był przez niedoświadczonego lekarza. Profesjonalista zadba o to, aby linia włosów nie prezentowała się sztucznie; dołoży więc starań, aby wystąpiła tutaj naturalna nieregularność, a nie prosta, idealnie równa linia porostu. Czasem problemem może być również ostrość ów linii. Jeśli mieszki wszczepione są zbyt blisko siebie, pojawia się efekt sztuczności. Doświadczony, dobry, szanowany lekarz do takiej sytuacji nie dopuści. Co również ważne, wszczepi mieszki włosowe pod właściwym kątem. Dzięki temu wyrastające włoski będą wzrastać w tym samym kierunku co pozostałe owłosienie, a fryzura będzie wyglądać atrakcyjnie. Na pytanie “czy przeszczep włosów będzie wyglądał naturalnie?” można więc odpowiedzieć słowami “tak, o ile zadbamy o to, aby zabiegiem zajął się dobry specjalista.

Przed i po przeszczepie włosów – o czym trzeba wiedzieć?

Lekarz powinien dokładnie wytłumaczyć nam, jak przygotować się do zabiegu i czego należy spodziewać zaraz po nim. Należy rygorystycznie trzymać się jego zaleceń, bo często decyduje to o powodzeniu całego procesu. Najczęściej do zaleceń przed zabiegowych zaliczyć można zakaz przyjmowania aspiryny i leków, które w swoim składzie mają kwas acetylosalicylowy. Specjalista może zalecić preparaty, które należy przyjmować przed zabiegiem (np. w celu pobudzenia porostu włosów i pobudzenia namnażania się komórek mieszków w fazie wzrostowej). Również po zabiegu lekarz powinien poinformować nas, czego należy unikać. Najczęściej trzeba na kilka tygodni zrezygnować z intensywnych treningów. W przeważającej liczbie przypadków już kolejnego dnia od zabiegu pacjenci mogą wrócić do aktywności zawodowej i codziennej, normalnej aktywności życiowej. Okres rekonwalescencji jest więc bardzo krótki. Warto dokładnie słuchać, pytać i notować, bo wiele zaleceń przed i po zabiegu wynika z indywidualnych uwarunkowań pacjenta.