Co daje masaż gorącymi kamieniami
Uroda, Zdrowie

Co daje masaż gorącymi kamieniami

Wiele osób jest obecnie narażonych na stres, co negatywnie wpływa na zdrowie oraz wzmaga napięcie mięśni. Bardzo ciężko, po całym dni pracy lub stresujących sytuacjach, osiągnąć uczucie rozluźnienia i relaksacji. Permanentny stres doprowadza do spięcia mięśni oraz ich przewlekłego bólu, co w efekcie może negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Jednym ze sposobów, który pomaga ukoić nerwy, zresetować umysł i pomóc rozluźnić wszystkie partie mięśni jest masaż gorącymi kamieniami. To jeden ze skutecznych sposobów, który doskonale wpływa na samopoczucie oraz poprawę kondycji ciała i umysłu. Dodatkowym atutem jest jego pozytywne działania na stan skóry oraz jej napięcie. Jak oddziałuje masaż gorącymi kamieniami na organizm i co daje masaż gorącymi kamieniami?

Masaż kamieniami – co to jest?

Masaż kamieniami jest jedną z technik masażu, do którego wykorzystywane są różnego rodzaju kamienie. Metoda znana jest na całym świecie od setek lat, jest starsza od akupunktury, a wywodzi się z dalekiego wschodu. Wykonuje się go po podgrzaniu odpowiednich kamieni ciepłą wodą lub w specjalnym urządzeniu, ale również popularną i skuteczną formą jest wykorzystanie zimnych kamieni. Podczas kontaktu kamienia ze skórą następuje rozluźnienie mięśni, rozgrzanie ciała lub jego schłodzenie, zregenerowanie i ujędrnienie skóry a także przyspieszenie metabolizmu. Zabieg z wykorzystaniem kamieniu może być wykorzystywany do różnego rodzaju technik, jak masażu tajskiego czy masażu ajurwedyjskiego . 

Obecnie, wiele salonów SPA oferuje różnego rodzaju pakiety, jak na przykład spa dla dwojga z masażami dla pary lub zorganizowanie wieczoru panieńskiego czy urodzin, które zostaną urozmaicone ciekawymi zabiegami. 

Jakie kamienie wykorzystuje się do masażu?

Co daje masaż gorącymi kamieniamiDo tego typu zabiegu konieczne jest użycie odpowiednich kamieni. Najczęściej wykorzystuje się bazalt, który posiada charakterystyczny, czarny kolor lub marmur w białym odcieniu. Do przeprowadzenia jednego masażu potrzebna jest ich duża ilość, którą układa się na różnych częściach ciała oraz przesuwa po nim.
Kamienie bazaltowe posiadają idealnie gładką powierzchnię, która po podgrzaniu doskonale śliska się po ciele, po wykorzystaniu olejku do masażu. Wydobywane są z dna oceanów, dzięki czemu są oszlifowane przez działanie fal i piasku. Ich dodatkowym atutem jest zdolność do utrzymywania ciepła, co pozwala podczas jednego zabiegu wykorzystać jeden zestaw kamieni. Kamienie marmurowe sprawdzą się podczas masażu kamieniami na zimno. Dla lepszych doznań i zwiększenia efektów, często są dodatkowo chłodzone w wodzie z lodem. 

Jakie są efekty i zalety masażu gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami holistycznie wpływa na organizm. Oddziałuje na wiele sposobów, co pozwala odpowiednio wesprzeć zarówno stronę fizyczną jak i psychiczną organizmu. Zastosowanie prawidłowej techniki pozwala na działanie fizjoterapeutyczne, które pomaga przywrócić prawidłowe funkcje mięśniom i uszkodzonym tkankom. Dodatkowo zmniejsza dolegliwości bólowe oraz pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i limfatyczny. Jakie efekty daje taki masaż? 

 1. Działanie na skórę – wpływa na nią eksfoliujące poprzez usuwanie martwego naskórka, a dodatkowo ujędrnia ją i uelastycznia. Regularne korzystanie z zabiegu pomaga pozbyć się cellulitu i znacznie poprawić kolor skóry. 
 2. Działanie na układ krwionośny – usprawnia krążenie krwi, co prowadzi do ogólnego polepszenia samopoczucia oraz odżywienia i dotlenienia tkanek i mięśni.
 3. Działanie na układ nerwowy – jest wskazany dla osób narażonych na permanentny stres, redukuje napięcie i działa relaksująco. Doskonale wpływa na psychikę, pozostawia uczucie spokoju.
 4. Działanie na układ mięśniowy – rozluźnia napięte partie mięśni, a także wpływa na nie regenerująco oraz zwiększa ich wydolność. Przeprowadzenie masażu jest wskazane po intensywnym wysiłku lub treningu.
 5. Działanie na układ limfatyczny – zwiększa przepływ chłonki w naczyniach limfatycznych, a także przyspiesza usuwanie toksyn z całego ciała.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu masażu gorącymi kamieniami

Masaż z wykorzystaniem gorących kamieni jest zabiegiem inwazyjnym, ponieważ wpływa na pracę wielu układów. W związku z tym, przed przejściem do jego wykonania, powinien zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad, który może wykazać istnienie przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są:

 • wrażliwość skóry na ciepło lub zimno,
 • zaburzenia w pracy układu nerwowego,
 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • żylaki,
 • aktywne choroby serca,
 • aktywne nowotwory i stan reemisji choroby,
 • zapalenie mięśni bądź stawów czy ścięgien,
 • cukrzyca,
 • przerwana ciągłość naskórka,
 • owrzodzenia,
 • aktywne choroby wirusowe lub bakteryjne skóry,
 • stan zapalny organizmu, gorączka,
 • ciąża.

Masaż gorącymi kamieniami jest bardzo odprężającą i dającą szybkie efekty formą relaksu. Warto korzystać z jego dobrodziejstwa, aby poprawić sobie nastrój oraz pozbawić się napięcia i stresu. Pozytywny wpływ uczucia ciepła lub zimna pozwala przywrócić spokój, a przy okazji wzmocnić i ujędrnić skórę. Warto pamiętać, że regularne uczęszczanie na zabieg jeszcze bardziej potęguje jego efekty.