Czy wizyta u stomatologa jest konieczna, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu?
Zdrowie, Uroda

Czy wizyta u stomatologa jest konieczna, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu?

Czy wizyta u stomatologa jest konieczna, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu? Mało kto z przyjemnością odwiedza gabinet dentystyczny. Zazwyczaj do stomatologa udajemy się, gdy zaczną boleć nas zęby. Jest to błędem, gdyż regularne wizyty kontrolne pozwolą wykryć zawczasu wszelkie problemy. Dentysta dokładnie zbada stan naszego uzębienia i ewentualnie zaleci nam poddanie się konkretnym zabiegom. Wcale nie muszą one być bolesne. Wiele z nich związanych jest z pielęgnacją zębów, dzięki czemu utrzymamy pięknie wyglądający uśmiech. Są to tak zwane zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej.

W połączeniu z codzienną profilaktyką jamy ustnej — dokładnym myciem zębów — uzyskamy najlepsze efekty, jeśli chodzi o wygląd układu stomatologicznego. Wiele z tych zabiegów jest ze sobą powiązanych i należy je wykonywać w określonej kolejności. Szczególną popularnością cieszą się skaling, piaskowanie i wybielanie zębów. Dzięki nim pozbędziemy się wszelkich niedoskonałości i szkodliwego osadu. Doświadczony stomatolog przeprowadzi te zabiegi szybko i bezboleśnie.

Pierwszy krok — zabieg skalingu

Szczotkowanie zębów jest absolutną podstawą, jeśli zależy nam na zdrowym uśmiechu. Nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki w naszej jamie ustnej. Wtedy dochodzi do powstawania kamienia nazębnego. Odkłada się przede wszystkim w okolicach szyjek zębów i składa się ze zmineralizowanej płytki bakteryjnej. Jest jedną z głównych przyczyn różnych chorób jamy ustnej. Do najpowszechniejszych należą próchnica i paradontoza. Ze szczególnie groźną sytuacją mamy do czynienia, gdy dochodzi do zapalenia dziąseł. Bolesnym obrzękom może towarzyszyć krwawienie. Dlatego też regularne usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne. Do stomatologa powinniśmy udawać się przynajmniej raz na pół roku. Jeśli na naszych zębach odłożyło się dużo zmineralizowanej płytki, niezbędny będzie zabieg skalingu.

Czy wizyta u stomatologa jest konieczna, jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu?Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania kamienia nazębnego, jest tak zwany skaling ultradźwiękowy. Za jego pomocą, stomatolodzy są w stanie sięgnąć twardych złogów powstających w okolicach szyjek i w szczelinach między zębami. Są to miejsca, gdzie zwykła szczoteczka nie jest w stanie skutecznie pozbyć się osadu. Z tego powodu dochodzi do jego gromadzenia się, aż powstaną duże złogi. Dentysta używane skalera ultradźwiękowego, czyli specjalnego urządzenia wytwarzającego drgania o wysokiej częstotliwości. Właśnie w ten sposób nie dochodzi do uszkodzenia naszego szkliwa podczas rozbijania kamienia. Gdy mowa o skalingu, możemy wyróżnić dwa główne typy zabiegów. Pierwszym z nich jest skaling naddziąsłowy, który wiąże się z usuwaniem złogów znajdujących się na powierzchni korony zęba. Woda w połączeniu z ultradźwiękami doskonale sprawdza się w tym celu. Jeżeli przeprowadza go doświadczony stomatolog, nie odczujemy praktycznie żadnego bólu. Z kolei skaling poddziąsłowy będzie zazwyczaj trochę bolesny. Szczególnie narażone na to są osoby z wrażliwymi dziąsłami. Zabieg ten skupia się na kamieniu, który nagromadził się poniżej linii dziąsła. Chodzi konkretnie o kieszonki dziąsłowe i wymaga specjalnego kireta stomatologicznego, aby ułatwić dostęp.

Drugi krok — piaskowanie

Piaskowanie zębów stanowi doskonałe uzupełnienie dla skalingu. Dzięki niemu udają się pozbyć wszelkich resztek po płytce nazębnej. Oprócz tego umożliwia usunięcie niektórych przebarwień. Właściwie przeprowadzony zabieg piaskowania powinien zostawić nas z gładkimi zębami, gotowymi do wybielania. Stomatolog używa specjalnej piaskarki, która wytwarza strumień piasku dentystycznego. Wydzielany jest w formie aerozolu powietrzno-wodnego zabierającego drobinki piasku. Właśnie dzięki temu dentysta może dotrzeć nawet do najgłębszych zakamarków naszego uzębienia. Pozbywa się złogów kamienia nazębnego, poprawiając kondycję naszych zębów i dziąseł. Znacznie obniża się ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej. Nie ma żadnych powodów, aby bać się tego zabiegu. Jest on całkowicie bezbolesny i nie musimy się do niego w żaden sposób przygotowywać. Optymalny efekt profilaktyczny uzyskamy, jeśli raz na pół roku poddajemy się zabiegom skalingu i piaskowania. Dzięki pomocy stomatologa uzyskamy piękny i zdrowy uśmiech.

Trzeci krok — wybielanie zębów

Nasze zęby tracą swój biały odcień przede wszystkim z powodu odkładania się płytki nazębnej. Powstają wtedy typów żółte odbarwienia. Aby temu zaradzić, wystarczy jednak regularnie szczotkować nasze zęby przy użyciu właściwej pasty. Jeżeli jednak odbarwienia wynikają z nadmiernej erozji szkliwa i odsłonięcia zębiny, konieczne może być skorzystanie z pomocy stomatologa. Udajemy się do gabinet dentystyczny w Warszawie, gdzie dostępnych jest kilka różnych metod na wybielanie zębów. Dużą popularnością cieszy się zabieg laserowego wybielania, gdyż pozwala zaoszczędzić dużo czasu i energii. W jego ramach nakłada się preparat wybielający na dokładnie oczyszczone i osuszone zęby. Najlepiej, jeżeli uprzednio przeszły właśnie zabiegi skalingu i piaskowania. Stomatolog korzysta z lampy lub lasera, które przyspieszą proces wybielania. Zazwyczaj zabierze to od 20 do 40 minut.

English Français