Czym jest rekuperacja? Rekuperacja zwana jest też wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Klasyczna wentylacja grawitacyjna opiera się zasysaniu powietrza powstającego w kominie. Taki sposób działania obciążony jest jednak wieloma wadami. Po pierwsze powoduje ochłodzenie domu, a także nie oczyszcza go całkowicie z wilgoci. Natomiast rekuperacja, która jest przykładem wentylacji mechanicznej, bazuje na ruchu powietrza powstającym w urządzeniu, jakim jest rekuperator właśnie.
Maszyna pozwala kontrolować przepływ powietrza nawiewanego i wydalanego z pomieszczeń, a także odzyskiwać ciepło z ogrzanego powietrza. Najprościej rzecz ujmując, rekuperacja to mechanizm pozwalający na wymianę zanieczyszczonego i zużytego powietrza na świeże i czyste. Jednocześnie system pozwala na odzyskiwanie ciepła.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperator to bazowe urządzenie do systemu odzyskującego ciepło. Maszyna wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszym strumieniem jest powietrze czyste i świeże pobierane z zewnątrz. Drugim jest powietrze zużyte i brudne pobierane z wewnątrz budynku przez anemostaty, czyli okrągłe kratki znajdujące się na ścianach i suficie. Oba strumienie powietrza łączą się ze sobą w rekuperatorze. Nie dochodzi jednak do ich wymieszania, ponieważ każdy z nich znajduje się w innym przewodzie.
Zanieczyszczone, ale ciepłe powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła pozostawia to ciepło we wnętrzu urządzenia, natomiast zimne powietrze pobierane z zewnątrz absorbuje pozyskane ciepło. Rekuperator zbudowany jest z kanałów wentylacyjnych o różnej średnicy, przez co dwa rodzaje powietrza płyną przez nie, natomiast nigdy się nie mieszają. Rekuperator pełni nie tylko funkcję maszyny ogrzewającej świeże powietrze, ale również oczyszczającej z różnych alergenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu do domu dociera wyłącznie czyste powietrze, pozbawione szkodliwych substancji.
Zobacz także:
Czy rekuperację pozwala oszczędzać?
Wielu specjalistów podaje, że rekuperacja pozwala zaoszczędzić nawet 60 lub 70% dotychczasowych kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Niestety obliczenia tego typu są dość nierealne. Okazuje się jednak, że wybierając system rekuperacji można oszczędzać, ale mniej. Oszczędności wynoszą około 30%. Wprowadzając dodatkowe rozwiązania, można zwiększyć ten procent. Stosując odpowiednią izolację budynku, unikając powstawania mostków ciepła, można maksymalnie ograniczyć wydatki na ogrzewanie.
Czy rekuperacja pozwala lepiej zadbać o zdrowie i komfort?
Żyjemy w bardzo zanieczyszczonym świecie, alarmy jakości powietrza są coraz bardziej przerażające. Ludzie palą różnymi materiałami, które powodują powolne zatruwanie środowiska, ale też ludzi. Natomiast rekuperacja zabezpiecza przed różnego typu zanieczyszczeniami, a także ich konsekwencjami na przykład alergią. Alergia na pyłki roślin stanowi bardzo popularne zjawisko i powszechną dolegliwość zdrowotną. Osoby, które odczuwają takie problemy, cierpią na poważny dyskomfort w okresie pylenia roślin. Cierpią na długotrwały katar, uczucie swędzenia czy zaczerwienione oczy. I choć istnieją skuteczne środki farmaceutyczne, które radzą sobie z tego typu objawami, to rekuperacja może być dodatkowym sprzymierzeńcem, który pozwala cieszyć się świeżym i czystym powietrzem.
System mechaniczny polega na stałej wymianie powietrza w domu, zachowując jednocześnie optymalny poziom wilgoci. W ten sposób zabezpiecza ściany budynku przed innym zagrożeniem, jakim jest grzyb i pleśń. To kolejny przykład, w jaki sposób rekuperacja pozwala dbać o zdrowie. Ponadto zapewnia lepszy komfort życia ze względu na swoje zautomatyzowane działanie. Nowoczesny rekuperator dostosowuje się do aktualnych potrzeb i warunków. Przy zwiększonej liczby domowników zaczyna działać intensywnie, dopasowując poziom wilgotności i dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Neutralizuje również przykre zapachy uwalniane podczas gotowania. Natomiast kiedy w domu nie przebywają żadne osoby, rekuperator obniża swoją wydajność, przechodząc w tryb energooszczędny.
Dodatkowe korzyści z posiadania rekuperacji
Rekuperacja to szeroki zakres korzyści. Przede wszystkim wpływa na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie domu. Poprawia komfort życia oraz pozwala efektywniej dbać o zdrowie, ponieważ działa automatycznie i filtruje pyłki z powietrza, które są groźne dla alergików. Ogranicza dopływ zanieczyszczeń z zewnątrz budynku takich jak dym z kominów czy spaliny samochodowe. Zarządza ilością powietrza wprowadzonego z zewnątrz i wyprowadzonego. Możliwa jest również wentylacja na żądanie w zależności od potrzeb. Zapewnia szybkie usuwanie wilgoci, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko rozwoju grzyba i pleśni, a także zapobiega osadzaniu się wilgoci na oknach czy na lustrach w łazience. Rekuperator zapewnia czyste powietrze, brak przykrych zapachów. Instalacja mechaniczna ogranicza również ilość owadów wiosną i latem, ponieważ nie ma potrzeby częstego otwierania okna. Z tego samego powodu znika również problem hałasu z zewnątrz. Rekuperację można również rozszerzyć o dodatkowe funkcje, a także podłączyć do instalacji inteligentnego domu.