Domy kanadyjskie – szybki i tani sposób na wymarzony dom. Wszystkie osoby planujące budowę własnego domu jednorodzinnego powinny zapoznać się z szeregiem walorów budynków, jakimi są domy kanadyjskie. Te budynki są ze wszech miar godne polecenia, ponieważ posiadają wiele niewątpliwych zalet, które sprawiają, że są równie dobrą, a pod pewnymi względami nawet lepszą alternatywą dla tradycyjnych, murowanych domów mieszkalnych. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego typu domów, aby móc podjąć właściwą decyzję przed wyborem sposobu budowy oraz zaoszczędzić spore kwoty związane z realizacją wymarzonego projektu domu. To również koncepcja pozwalająca Nam zaoszczędzić dużo czasu, budowa takiego domu nie przekracza okresu pół roku i z powodzeniem może być prowadzona także zimą ze względu na zastosowanie suchej technologii czyli takiej, gdzie nie potrzebne są dodatnie temperatury podczas wykonywania prac.
Jak buduje się profesjonalne domy kanadyjskie?
Każda budowa wiąże się z zatrudnieniem ekipy budowlanej o odpowiednich kwalifikacjach. Nie inaczej jest w przypadku domów kanadyjskich, które powinny być budowane zgodnie z projekt domu drewnianego oraz ze sztuką budowlaną charakterystyczną dla tego typu obiektów. To właśnie wybór doświadczonej i odpowiedzialnej ekipy jest najważniejszym etapem w przypadku budowy domu szkieletowego, źle wykonana konstrukcja może ściągnąć na właściciela sporo problemów i dodatkowych kosztów. A tych podczas budowy jest już wystarczająco dużo. Podstawową cechą domów kanadyjskich jest ich konstrukcja, która składa się ze standaryzowanych słupków drewnianych, stawianych w określonych odległościach na płycie fundamentowej. Taki sposób przygotowania konstrukcji pozwala na obicie szkieletu specjalnie produkowanymi płytami, co nadaje budowli sztywności i trwałości. Szkielet ścian jest jednocześnie konstrukcją nośną dla dachu, który wykonuje się w takiej samej technologii. Dodatkowymi elementami, które wykorzystuje się podczas budowy domu kanadyjskiego są materiały ocieplające oraz tłumiące dźwięki z zewnątrz. Dzięki zastosowaniu tych materiałów domy kanadyjskie są energooszczędne oraz posiadają doskonałą izolację akustyczną. Odczujemy to zwłaszcza na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie, to kolejny plus budowy domów kanadyjskich. Podczas samej eksploatacji koszty utrzymania mogą być nawet o kilkanaście procent niższe niż w domach murowanych.
Skąd bierze się przekonanie, że domy kanadyjskie są odpowiednie tylko do sezonowego zamieszkania?
W naszym kraju istnieje mocno zakorzenione przekonanie, że domy kanadyjskie mogą służyć raczej jako letniskowe budynki do zamieszkania w określonych porach roku. To przeświadczenie jest błędne. Aby przekonać się, że tego typu domy są bardzo dobrymi budynkami całorocznymi warto zweryfikować niektóre nieprawdziwe informacje, które krążą wśród osób nie mających żadnej wiedzy na temat budownictwa kanadyjskiego. Przede wszystkim domy kanadyjskie są bardzo trwałe, ponieważ do ich budowy używane są materiały o bardzo wysokich parametrach użytkowych. Drewno jest specjalnie impregnowane i zabezpieczane przed wilgocią oraz niszczącym wpływem grzybów i porostów. Także przekonanie niektórych osób o wielu niedociągnięciach w domach kanadyjskich nie jest prawdziwe. Profesjonalna ekipa budowlana, znającą i stosująca ściśle opracowane zasady budowy tego typu domów, stawia obiekt dopracowany w każdym szczególe. Większość osób jest przekonana, że domy typu kanadyjskiego posiadają słabe parametry cieplne oraz akustyczne, ale nie jest to prawda. Wysokiej jakości materiały budowlane zapewniają świetną izolację termiczną oraz akustyczną. Technologia ta w Polsce wciąż nie jest tak rozwinięta jak na Zachodzie czy też w Krajach Skandynawskich, stąd mylne przekonanie wielu ludzi o zawodności tej metodologii. Wbrew panującej opinii, dobrze zbudowany dom kanadyjski posiada lepsze właściwości termiczne niż klasyczny, murowany dom. Bardzo wiele zależy od odpowiednio dobranych materiałów i przede wszystkim samego wykonania takiej konstrukcji.
Dlaczego domy kanadyjskie są świetną alternatywą dla murowanych budynków?
Z uwagi na bardzo dobrze dopracowaną technologię budowy takich domów, mogą one z powodzeniem konkurować z murowanymi odpowiednikami, a niektóre zalety przemawiają zdecydowanie na ich korzyść. Zachowując wszystkie cechy, jakie posiadają murowane domy, kanadyjskie są znacznie tańsze dla inwestorów. Budowa domu Szczecin w przeciwieństwie do tradycyjnych technologii przebiega o wiele szybciej, dom kanadyjski może być zamieszkane już po trzech miesiącach od rozpoczęcia realizacji inwestycji. Prace budowlane prowadzone są szybko ze względu na metodę stawiania budynku oraz na używane materiały, ale także dlatego, że mogą one odbywać się o każdej porze roku. Większość elementów powstaje w fabrykach a na placu budowy prowadzone są jedynie czynności związane z montażem stelaża. Jedyną pracą wymagającą dodatnich temperatur jest wylewanie fundamentów. Pozostałe prace można bez przeszkód wykonać zimą, głównie dzięki temu sam proces budowy jest tak szybki.