Jak prać wykładziny?
Usługi, Wnętrza

Jak prać wykładziny?

Jak prać wykładziny? Regularne czyszczenie wykładziny oraz ich prawidłowa pielęgnacja, to czynniki, które mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd wykładzin, ale także ich higienę. Dzięki odpowiedniemu podejściu i właściwie wykonywanym zabiegom może Ci ona służyć nawet przez kilka lat. Ponadto, pranie wykładzin daje nam pewność, że nie staną się one siedliskiem bakterii i roztoczy. W poniższym artykule podpowiadamy, jak i czym wyczyścić wykładzinę, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Czyszczenia na sucho

Jak prać wykładziny?

Wykładziny można czyścić różnymi metodami. Jest wiele skutecznych opcji, których zastosowanie warto rozważyć – uważając jedynie na to, aby nie zniszczyć swojej podłogi. Jednym ze sposobów czyszczenia wykładziny jest metoda, która polega na suchym praniu. Jednak, aby móc zastosować tę metodę w swoim domu należy posiadać tzw. gotowy aktywator do krystalizacji brudu oraz mocno ssący odkurzacz. Posiadając taki sprzęt może przeprowadzić naprawdę efektywne czyszczenie, bez użycia wody. Jak się do tego zabrać? Na początku należy dokładnie odkurzyć całą powierzchnię, którą zamierzamy czyścić, a następnie przejść do ręcznego wyczesywania runa. Kiedy wykonamy już te czynności, to możemy nałożyć na wykładzinę suchy środek i przejść do czyszczenia za pomocą szczotki walcowej. Środek musi pozostać na wykładzinie przez około 30-40 minut. Dopiero po tym czasie możemy usunąć go – używając w tym celu mocno ssącego odkurzacza. Jeżeli jednak nie chcesz używać środków chemicznych do czyszczenia swojej wykładziny, to istnieje inny sposób, z którego możesz skorzystać. Wystarczy, że użyjesz sody oczyszczonej. Należy posypać nią powierzchnię wykładziny i zostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć. Rezultaty nie będą tak dobre jak w przypadku użycia środków specjalistycznych, ale uzyskany efekt również będzie satysfakcjonujący. Ponadto, soda pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów.

Czyszczenia z użyciem wody

Oczywiście wykładziny można czyścić także przy użyciu wody. Jak to zrobić? Możesz na przykład wypożyczyć urządzenia do czyszczenia dywanów i wykładzin, a przy okazji wyposażyć się w specjalny detergent, przy pomocy którego uda Ci się wyczyścić wykładzinę. Podobnie jak w przypadku czyszczenia na sucho, tak i w metodzie polegającej na czyszczeniu na mokro, rozpoczyna się od dokładnego odkurzenia całej powierzchni. Następnie warto jest skontrolować, czy materiał nie posiada żadnych uszkodzeń. Jeżeli to zrobimy będziemy wiedzieli, w których miejscach należy działać delikatniej i unikniemy wyrządzenia poważnych szkód. Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia należy także wykonać próbę na niewielkim, najlepiej niewidocznym, kawałku wykładziny. Robi się to po to, aby sprawdzić czy dany preparat może być stosowany na tym podłożu. Jeżeli preparat nie reaguje w niepożądany sposób, to możemy zaczynać czyszczenie wykładziny dywanowej. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcjami od producenta. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja o tym jak przygotować dany produkt. Po praniu przy użyciu środków chemicznych należy wyczyścić powierzchnię wykładziny używając do tego czystej wody, a następnie wysuszyć. Jeżeli stosujemy tą metodę do czyszczenia wykładzin welurowych, to warto wiedzieć, że wymagają one późniejszego szczotkowania miękką szczoteczką. Oczywiście silne detergenty można zamienić także na domowe sposoby. Jeżeli chcesz wyczyścić wykładzinę przy pomocy środków, które znajdziesz w swoim domu, to wystarczy, że przygotujesz: wodę, mydło, sodę, sól i butelkę z atomizerem. Jak wykonać czyszczenia przy użyciu tych produktów? Cały obszar wykładziny pokryj suchymi produktami, a następnie spryskaj je wodą wymieszaną z mydłem. Odczekaj kilka minut i zacznij zbierać wszystko za pomocą miękkiej szczoteczki – poruszając się tylko w jednym kierunku. Po takim praniu należy jednak rozłożyć na wykładzinie ręczniki – tak, aby wsiąknęła w nie cała woda.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Jeżeli nie chcesz samodzielnie czyścić wykładziny, to możesz skorzystać z usług oferowanych przez firmy sprzątające. Co prawda wynajmując profesjonalistów musimy liczyć się z dużymi kosztami, zwłaszcza jeśli do wysprzątania mamy duże powierzchnie, jednak jest to oszczędność czasu i sił. Należy wziąć pod uwagę, że nie często przeprowadzamy gruntowne czyszczenia wykładzin w całym domu, z tego względu warto jest więc zaoszczędzić i kilkaset złotych i przeznaczyć je na profesjonalne czyszczenie wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/. Firma sprzątająca zajmie się wszystkim za Ciebie, a Ty będziesz mieć wolny czas, który możesz wykorzystać na relaks lub spędzenia czasu z rodziną. Ponadto, dokonując czyszczenie wykładzin dywanowych czy dywanu samodzielnie, a zwłaszcza kiedy nie używamy silnych detergentów, nie pozbędziemy się wszystkich alergenów i nie będziemy w stanie zdezynfekować wykładzin. Kiedy myślimy więc o dokładnym i gruntownym wyczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu wykładzin, to zatrudnienie firmy sprzątającej będzie najlepszym rozwiązaniem. Wykładziny będą czyste i wolne od zarazków, a Ty nie zmęczysz się podczas ich czyszczenia i odplamiania.