Jak znaleźć dobrą kosiarkę do trawy?
Technologia, Usługi

Jak znaleźć dobrą kosiarkę do trawy?

Jak znaleźć dobrą kosiarkę do trawy? Przed podjęciem decyzji o zakupie kosiarki do trawy, warto w dokładny sposób zapoznać się z propozycjami poszczególnych producentów oraz opiniami na ich temat wśród internautów. W ten sposób zakup kosiarki do trawy będzie o wiele łatwiejszy, a nasze nowe urządzenie będzie w pełni zgodne z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. 

Zakup kosiarki – najważniejsze porady i wskazówki, o których zawsze trzeba pamiętać

Producenci tworzący kosiarki do trawy szczególną uwagę zwracają na to, aby ich produkty zapewniały wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Z tego względu kosiarki do trawy wyposażone są coraz częściej w bardzo dobre systemy zabezpieczeń. Są to blokady, które zatrzymują noże już po połowie obrotu od włączenia. Ponadto, nowoczesne kosiarki do trawy są mniejsze i lżejsze, co powoduje, iż o wiele łatwiej jest nimi pracować. Ich transport oraz przechowywanie także przysparza o wiele mniej problemów.

Producenci kosiarek do trawy coraz większy nacisk kładą również na zmniejszanie emisji hałasu oraz spalin. Jest to ogromna zaleta zarówno dla wszystkich użytkowników tych maszyn jak i dla środowiska naturalnego. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym ma miejsce upraszczanie oraz minimalizowanie obsługi. Dzieje się to za pomocą funkcji elastycznego silnika samoczynnie dostosowującego wysokość obrotów do rodzaju pracy, automatycznego ssania, czy kosiarek, które mogą kosić bez jakiejkolwiek pomocy operatora. W ciągu kilku ostatnich lat kosiarki do trawy stały się lepsze także pod względem trwałości oraz wydajności ich pracy. Jeśli trawa jest mocniej ubijana w koszu, to rzadziej trzeba robić przerwy na jego opróżnianie. Oprócz tego, kosiarki do trawy są często urządzeniami wielofunkcyjnymi, które mogą nam służyć nie tylko do ścinania trawy, ale także do zbierania liści czy nawożenia trawników.

Kosiarki do trawy dla osób ceniących ciszę – czy to możliwe?

Bardzo wiele osób nie lubi kosić trawy kosiarką ze względu na fakt, iż tego typu urządzenia są bardzo głośne. Niektórzy decydują się na zakup dźwiękoszczelnych nauszników, jednak warto wiedzieć o tym, iż istnieje o wiele lepsze rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się skoszoną trawą oraz móc pracować w ciszy. Na rynku jest obecnie bardzo wiele cichych kosiarek do trawy. Mogą one być zbudowane w oparciu o:

  • cichy system koszenia – kosiarki do trawy wyposażone w cichy system koszenia emitują o wiele mniej hałasu od tych działających w sposób klasyczny,
  • cichą obudowę – cicha obudowa to taka, która jest wykonana z tworzywa sztucznego, a nie z metalu. Dzięki temu ilość hałasu zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent;
  • cichy układ tnący – za sprawą cichego układu tnącego kosiarka do trawy może pracować nawet o połowę ciszej,
  • cichy napęd – najmniej hałasu emitują kosiarki ręczne, których mechanizm tnący napędzany jest siłą ludzkich mięśni. Następne w tej kolejności są kosiarki do trawy wyposażone w silnik elektryczny, zaś najgłośniejszymi kosiarkami są te, które wyposażono w silniki spalinowe.

Co trzeba brać pod uwagę przy kupowaniu kosiarki do trawy?

Podczas kupowania kosiarki do trawy największą uwagę należy zwrócić na wielkość trawnika. To od tej kwestii zależy, jakiego urządzenia do koszenia trawy będziemy potrzebowali. Małe trawniki można kosić przy użyciu kosiarki wyposażonej w napęd ręczny bądź elektryczny, zaś duże kosiarką spalinową. Zasięg kosiarek zasilanych prądem jest ograniczony przez liczbę rozlokowanych w ogrodzie gniazd elektrycznych oraz od długości kabla.

Jak znaleźć dobrą kosiarkę do trawy?Następny element, o którym nie wolno zapomnieć podczas kupowania kosiarki do trawy, to częstotliwość koszenia trawy. W przypadku, gdy jesteśmy w stanie kosić trawę częściej, np. minimum dwa razy w tygodniu, zaś należący do nas trawnik ma małą powierzchnię, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup kosiarki z nożami na bębnie. Jest to kosiarka, którą kosi się trochę dłużej niż taką wyposażoną w noże obracające się wokół własnej osi. Należy jednak wiedzieć o tym, iż ten typ koszenia jest bardzo korzystny dla naszego trawnika. W żaden sposób nie strzępi on końcówek, przez co nie zasychają, a trawnik zawsze bez względu na okoliczności będzie prezentował się równie dobrze. W przypadku, gdy swój trawnik kosimy często, możemy także zastanowić się nad kupnem kosiarki wyposażonej w opcję mulczowania. Jest to funkcja polegająca na tym, iż na trawniku kosiarka rozrzuca drobno zmieloną trawę.

Kolejnym elementem jest wygląd trawnika. W sytuacji, gdy jest na nim bardzo dużo przeszkód, które będzie trzeba zawsze omijać podczas koszenia, takich jak krzewy, kwiaty, drzewa, kamienie, to dobrym pomysłem będzie zakupienie kosiarki zwrotnej, czyli takiej, która posiada skrętne koła. Trawniki pofałdowane, nierówne bądź ulokowane na skarpach o wiele łatwiej będzie kosić kosiarką wyposażoną w duże koła oraz w napęd.

Podczas kupowania kosiarki dużą uwagę należy także zwracać nie tylko na jej cenę, ale na dodatkowe wyposażenie oraz serwisowanie. W dobrej kosiarce powinien być hamulec zatrzymujący noże oraz silnik. Bardzo dobrze jest także wtedy, gdy kosiarka elektryczna posiada specjalne zabezpieczenie przed niechcianym uruchomieniem.