Klimatyzacja mieszkań i sklepów
Technologia, Budownictwo

Klimatyzacja mieszkań i sklepów

Lato to pora roku zdecydowanie uwielbiana przez wszystkich. Niestety, letnie upały mogą dać się we znaki, zwłaszcza osobom zmagającym się z różnymi chorobami, czy ludziom starszym. Z pomocą przychodzi klimatyzacja mieszkań i sklepów, która bywa wybawieniem w te gorące dni. Przyjrzyjmy się, jakie są zalety jej posiadania, jakie są rodzaje klimatyzacji i na co powinien zwrócić uwagę każdy kupujący.

Zalety posiadania klimatyzacji

Czy klimatyzacja sprawdzi się w domu?Klimatyzacja mieszkań i sklepów pozwala nam na zachowanie wybranej temperatury na właściwym poziomie. Nowoczesne urządzenia są ciche, więc nawet codzienne używanie staje się komfortowe. Sprzęt z wyższej półki cenowej, poza utrzymywanie stałej temperatury, posiada innowacyjne funkcje obróbki oraz filtracji powietrza, jak np. oczyszczanie go za pomocą systemu filtrów antybakteryjnych czy też jonizację. Dzięki temu usuwane są roztocza, pyłki i alergeny, co jest szczególnie polecane, gdy w domu są alergicy . Jonizacja powietrza z kolei wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia oraz koncentrację. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym panuje  odpowiednia cyrkulacja powietrza, jest zdecydowanie o wiele bardziej przyjemne i komfortowe.

Klimatyzacja w mieszkaniu

Jeżeli jesteśmy zainteresowani klimatyzacją w mieszkaniu w bloku, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim, głównym czynnikiem jest miejsce instalacji. W przypadku bloków mieszkalnych często agregat montowany jest na balkonie. Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy zapoznać się z poziomem głośności jednostki zewnętrznej, aby nie przeszkadzało to sąsiadom. Głośność wewnętrznej jednostki nie jest aż tak istotna, gdyż nowoczesna klimatyzacja mieszkań i sklepów jest zazwyczaj mało hałaśliwa. Podczas instalacji musimy uwzględnić miejsce, do którego będzie odprowadzana woda, która powstaje w wyniku chłodzenia. Nie zawsze jest to możliwe na balkonie, więc konieczny może być montaż pompki skroplin.

Chcąc wyposażyć swoje mieszkanie w klimatyzację, mamy do wyboru dwa rozwiązania: urządzenie mobilne i stacjonarne. W przypadku, gdy wyznacznikiem jest cena, warto rozważyć zakup klimatyzatora przenośnego. Niewielkie urządzenie, wyposażone jest w rurę harmonijkową, która umożliwia wyprowadzanie powietrza. Należy ją umieścić poza mieszkaniem, poprzez uchylone okno. Korzystna cena, fakt, że montaż ich nie jest czymś skomplikowanym i urządzenie niemal od razu jest gotowe do użycia, sprawia, że są to produkty często i chętnie kupowane. Pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym obecnie przebywamy, a ich praca nie jest zbyt głośna. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach typu kawalerka lub niewielkich sklepikach.

Jednak stacjonarna klimatyzacja mieszkań i sklepów, mimo że kilkakrotnie droższa, jest o wiele bardziej wydajna. Pozwala na lepsze i długotrwałe schłodzenie przestrzeni. Składa się z dwóch jednostek, o których było wspomniane powyżej. Jednostki połączone są ze sobą przewodem freonowym, dzięki któremu transportowane jest chłodniejsze powietrze. Do wyboru mamy wersję ścienną, kasetonową, podsufitową, kanałową oraz stojącą. Jeżeli naszym celem jest schłodzenie całe mieszkania, można zdecydować się na tzw. wersję multi, która umożliwia zamontowanie jednostek wewnętrznych w kilku miejscach.

Wybór między stacjonarnym a przenośnym systemem klimatyzacji jest często kwestią własnych preferencji. Każdy z tych modeli może świetnie spełniać swoją funkcję, wystarczy, że będzie odpowiednio dopasowany do warunków panujących w mieszkaniu.

Zobacz również:

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Podstawowym parametrem, który należy uwzględnić, decydując się na klimatyzację, jest moc chłodnicza. To od niej zależy skuteczność, jaką ma klimatyzacja mieszkań i sklepów, więc należy dobrze zapoznać się z możliwościami modelu, których chcemy zakupić. Zbyt mała moc w dużym pomieszczeniu może nie działać prawidłowo, a przy okazji marnować prąd, a z kolei za mocne urządzenie w niewielkich przestrzeni, może nadmiernie ochładzać. Taka sytuacja nie jest zbyt komfortowa dla mieszkańców.

Istnieją dwa sposoby na obliczenie mocy urządzenia. W przypadku pierwszego wystarczy skorzystać z właściwego programu komputerowego, który posiadają sprzedawcy i producenci klimatyzacji. Wstępnych obliczeń możemy jednak dokonać samodzielnie, aby dobrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb. Należy zastosować następujący wzór: powierzchnię pomieszczenia w m2 należy pomnożyć przez 100, co daje nam wynik w watach, a więc pokój o 20m2 będzie potrzebował klimatyzatora o mocy 2000 watów, czyli 2 kW. Dzięki temu mamy ogląd na sytuację i wiemy, jakiego rodzaju urządzenia będziemy potrzebować. Inne istotne czynniki w naszym mieszkaniu, które musimy wziąć pod uwagę to: sposób izolacji, wielkość okien, ekspozycja okien na południe oraz liczba osób w pomieszczeniu.

Ważna jest również cena klimatyzacji mieszkań i sklepów. Mimo powszechnie panującego przekonania, że im sprzęt droższy, tym lepszy, w tym przypadku nie jest to prawdą. Niektóre modele mogą posiadać te same funkcje, co ich sporo droższe odpowiedniki. Z kolei, zbyt tanie urządzenie powinno budzić podejrzenia i nieufność.