Porównanie domu murowanego ze szkieletowym
Budownictwo

Porównanie domu murowanego ze szkieletowym

Porównanie domu murowanego ze szkieletowym: budowa domów to bardzo skomplikowany proces, który wymaga od inwestorów odpowiednich nakładów pieniężnych oraz czasowych. Chcąc wybudować dom każdy napotka dwie opcje do wyboru. Postawienie domu w tradycyjny murowany sposób oraz w nowoczesny szkieletowy. Te drugie pomimo obecności w naszym kraju od wielu lat wciąż rodzą setki pytań i nieufność ze względu na rodzaj ich wykonania oraz budulec. Czym te dwie techniki się różnią jakie mają wady i zalety oraz jaki dom dla kogo. Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. 

Trwałość

Porównanie domu murowanego ze szkieletowym

Chcąc podjąć decyzje na temat wyboru rodzaju technologii budowy domu, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie jakie wymagania stawiamy przed naszym przyszłym domem. Jeśli zależy nam na tym, aby szybko zamieszkać w nowym domu, wybór domu szkieletowego będzie doskonałym rozwiązaniem, ponieważ ich budowa nie raz trwa krócej niż kwartał. Jednak Jeśli chcemy postawić dom, który ma służyć dla kilku pokoleń rodziny to dom murowany będzie bardziej właściwym wyborem. Tylko zawsze istnieje ryzyko, że po latach, nikt nie będzie chciał już w tym domu zamieszkać, ponieważ młodzi ludzie często wyjeżdżają, dużo podróżują i coraz częściej nie chcą się osiedlać w swoich rodzinnych miejscowościach, wtedy cały zamysł zaczyna tracić sens i pojawiają się problemy.  Ze względu na te tradycje,  często osoby budujące domy murowane tworzą je ponad swoje potrzeby i możliwości finansowe co w efekcie przyczynia się do latami nie wykończonych budynków. Czasem warto jest pomyśleć o sobie niż martwić się na zapas przyszłością dzieci. Domy szkieletowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących szybko zamieszkać we własnych czterech ścianach. Domy szkieletowe wbrew obiegowej opinii nie są budynkami prowizorycznymi. Wykonane w poprawny sposób służą one ich mieszkańcom prze nawet 50 lat bez konieczności ich poprawiania, ani przebudowywania. Dodatkowo zapewniając domowi odpowiednią konserwację można ten czas z powodzeniem wydłużyć nawet trzykrotnie. 

Zobacz również:

Zużycie materiałów 

Przy budowie domów szkieletowych pomimo występowania tak, jak w przypadku domu murowanego obecności fundamentów, nawet one różnią się od tych tradycyjnych, ponieważ ze względu na o wiele mniejsze obciążenia, jakie wywołuje drewno w porównaniu do cegieł i betonu, mogą być one znacznie mniejsze i mniej obszerne, co wiąże się z oszczędnościami już na etapie tworzenia fundamentów budynku. Dodatków jeśli dom szkieletowy będzie wykończony tylko lekkim tynkiem, grubość jego ścian nie musi przekraczać nawet 25 centymetrów. Co jest wynikiem niemal nieosiągalnym w przypadku domów murowanych. Dodatkowo od momentu wylania fundamentów domy szkieletowe nie wymagają praktycznie wykonywania, żadnych robót związanych z betonem czy innymi materiałami wymagającymi dodatniej temperatury, dlatego też prace takie jak stawianie ścian czy dachu można wykonywać nawet zimą. W przypadku domów murowanych, do stworzenia odpowiedniej konstrukcji niezbędna jest odpowiednia pogoda umożliwiająca działanie z pracami mokrymi, przez co często budowa takiego domu trwa nawet ponad dwa sezony. 

Wykończenie 

Także pod względem wykończenia i późniejszego użytkowania domy szkieletowe znacznie różnią się od tradycyjnego budownictwa. W domach szkieletowych największym problemem jest przepuszczalność powietrza, gdyż ściany są zabezpieczane poprzez folie termo szczelne, które izolują ściany od warunków panujących na zewnątrz, dlatego, aby zadbać o odpowiedni mikroklimat, należy częściej niż w zwykłych domach wietrzyć pomieszczenia poprzez na przykład otwieranie okien. Wszelkie kratki wentylacyjne i ich przepustowość także mają niezwykle ważne znaczenie w tym aspekcie. Dodatkowo domy szkieletowe w odróżnieniu od murowanych nie akumulują ciepła co oznacza, że w szybki sposób się wychładzają, jednak zaleta tej wady jest to, że równie szybko można w takich budynkach nagrzać pomieszczenia. Przy niedużych nakładach paliwa dedykowanego do ogrzewania pomieszczeń. Samo wykończenie domów murowanych daje pełna dowolność dla inwestorów, natomiast jeśli chodzi o domy szkieletowe najczęściej stosuje się do ich wykończenia płyty kartonowo gipsowe, które są przykręcane do szkieletów. Ich mankamentem jest duża podatność na uszkodzenia, jednak zaletą łatwość rozłożenia i zmiany położenia instalacji elektrycznej. Dzięki miękkim płytą kartonowo gipsowym montaż gniazdem, ułożenie przewodów czy wykonanie przepustów nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu jak w przypadku domów murowanych. Ogrzewanie pomieszczeń to kolejna kluczowa kwestia, dla której względem różnią się te dwa rodzaje budynków. W domach murowanych najlepiej postawić na podłogowa instalacje grzewcza natomiast w domach szkieletowych z powodzeniem sprawdzą się wszelkie systemy grzewcze powietrza. 

Decyzja przed jaką stoją inwestorzy przed rozpoczęciem budowy domu nie jest łatwa. Każdy rodzaj budynku posiada zarówno swoje wady i zalety, które zawsze należy wziąć pod uwagę. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, dlatego zawsze te kwestie należy rozpatrywać indywidualnie. 

 Polecamy: