Sprzedaż samochodu w skupie aut - co warto wiedzieć?
Motoryzacja, Usługi

Sprzedaż samochodu w skupie aut – co warto wiedzieć?

Sprzedaż samochodu w skupie aut – co warto wiedzieć? Niemal każdemu kierowcy i właścicielowi samochodu choć raz w życiu przyjdzie sprzedać swój samochód. Możemy skorzystać z opcji samodzielnej sprzedaży bezpośrednio z kupcem. Czasem udaje się znaleźć osobę zainteresowaną kupnem w rodzinie lub wśród znajomych, a niekiedy potrzebne jest przygotowanie ogłoszeń w internecie. Do innych opcji należą także komisy (które jednak są często unikane ze względu na wysokie prowizje) oraz skup aut, który może być najciekawszą opcją ze wszystkich.

Sprzedaż w skupie

Sprzedaż w skupie to dosyć prosty sposób na sprzedaż samochodu w korzystnej cenie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że sami musimy wyjść z inicjatywą, aby móc sprzedać auto do skupu, właściciele przecież nie zgłaszają się do przypadkowych kierowców. Największą zaletą sprzedaży w taki sposób jest zdecydowanie wygoda.

Szybka sprzedaż i szybka gotówka

Dużą zaletą sprzedaży samochodu w skupie aut jest możliwość otrzymania pieniędzy (gotówki) do ręki, ponieważ to zazwyczaj w takiej formie dokonywane są rozliczenia. Zazwyczaj następuje to już po kilku dniach po zgłoszeniu się do skupu i rozpoczęciu współpracy, ponieważ zazwyczaj taki okres zajmuje sprzedaż. Niekiedy udaje się jedna sprzedać samochód już w kilka godzin. Jak sprzedaż samochód do skupu aut? Najpierw kontaktujemy się z wybranym skupem i podajemy najważniejsze informacje o stanie technicznym oraz marce samochodu i jego właściwościach. Ten etap można przejść drogą internetową lub przez telefon. Następnie musimy zjawić się jednak w siedzibie skupu lub umówić się z przedstawicielem skupu w innym miejscu. Jest to konieczne, ponieważ wycena nie jest możliwa bez dokładnego oglądnięcia samochodu. To, jak szybko uda się sprzedać samochód zależy głównie od samych właścicieli, ponieważ jeżeli jeszcze tego samego dnia zjawią się w skupie aut, to transakcja może zostać dokonana już kolejnego dnia.

Co zrobić, gdy wycena nam nie odpowiada?

Cena to zazwyczaj najważniejsza rzecz, na którą zwracamy uwagę przy sprzedaży samochodu. Jest to oczywiście normalne, ponieważ chcemy odzyskać, chociaż część środków zainteresowanych w zakup. Niestety często się zdarza, że wycena, którą wykonuje skup, nie odpowiada oczekiwaniom. Warto wtedy podjąć próbę wynegocjowania ceny na korzystniejszą. Bardzo częstym zabiegiem jest celowe zaproponowanie obniżonej ceny przez pracownika skupu, ponieważ jest on gotowy na to, że sprzedawca i tak będzie chciał negocjować i otrzymać lepszą ofertę.

W niektórych przypadkach przedstawiciele skupu są jednak nieugięci i nie chcą zgodzić się na podniesienie ceny nawet o minimalną kwotę. Co wtedy? Niestety zostajemy w takiej sytuacji z tylko dwoma rozwiązaniami. Możemy zgodzić się na zaproponowane warunki lub zrezygnować ze sprzedaży samochodu w konkretnym skupie aut. Trzeba mieć na uwadze, że do momentu podpisania umowy zawsze możemy się wycofać ze sprzedaży na zaproponowanych warunkach. Warto postarać się dojść do porozumienia, jednak jeśli się nie uda, to nie powinniśmy mieć problemów z rezygnacją.

Z drugiej strony nie warto mieć zbyt wygórowanych żądań, ponieważ jeżeli jeden z salonów nie chciał zaproponować więcej, to inny również prawdopodobnie tego nie zrobi. Warto pamiętać, że firma skupująca samochody niemal zawsze zapłaci trochę mniej niż prywatny sprzedawca, jednak nie musimy się wtedy zajmować poszukiwaniami klientów, a różnica cenowa jest znacznie niższa niż ewentualna prowizja na rzecz komisu.

Zalety i wady

Kiedy warto skorzystać ze skupu?

Bardzo często sprzedaż auta w skupie to najkorzystniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim wtedy, kiedy musimy dokonać nagłej sprzedaży w potrzebie. Chcemy otrzymać szybko pieniądze, a taką opcję oferują właśnie skupy aut. Sprzedaż na własną rękę może być lepszą opcją jedynie wtedy, kiedy mamy w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto jest zainteresowany natychmiastowym zakupem. Zazwyczaj jednak tak nie jest, dlatego zakup zajmuje znacznie dłuższy czas. Współpracując ze skupem aut, mamy gwarancję, że zakup będzie błyskawiczny. Nieco niższa wycena, ale pewność, że pojazd będzie szybko sprzedany i otrzymamy pieniądze do ręki lub na konto.

Możliwość dokonania kilku transakcji w jednym czasie

Oferta wielu skupów aut doskonale wpasuje się także w potrzeby osób zainteresowanych dokonaniem kilku transakcji za jednym razem. Oznacza to, że na szybką i korzystna sprzedaż mogą zdecydować się nie tylko prywatni właściciele, ale również przedsiębiorcy, którzy w swojej firmie posiadają duże floty, do których należy np. kilkadziesiąt pojazdów. Wymiana samochodów służbowych występuje w każdej firmie, dlatego sprzedaż wszystkich samochodów w jednym miejscu jest doskonałym rozwiązaniem. Zazwyczaj firmom zależy na jak najszybszym odzyskaniu części środków z zakupu poprzednich samochodów, dlatego, zamiast czekać na sprzedaż w komisie mogą wybrać skupy aut. Sprzedaż w komisie może trwać nawet miesiącami, natomiast skup dokona transakcji już w kilka dni. Oczywiście skupy aut to firmy o różnej wielkości i różnym obszarze działań. Z tego powodu nie każdy skup może pozwolić sobie na zakup kilkudziesięciu pojazdów w jednym momencie, jednak większe skupy na pewno z radością kupią tak liczną flotę.