Zdrowie, Praca

Technik ortopeda – co robi i jakie ma uprawnienia

Technik ortopeda – co robi i jakie ma uprawnienia – technicy ortopedii, to grupa zawodowa pojawiająca się coraz częściej w klinikach ortopedycznych i innych tym podobnych placówkach. Jego rola w leczeniu schorzeń w dalszym ciągu jest większości społeczeństwa nieznana, a obsługa przez tego typu specjalistę rodzi obawy pacjentów. Czy słusznie? Postaramy się przedstawić ten zawód od A do Z, abyś zrozumiał kim jest, co robi, ile zarabia, jakie ma uprawnienia i jaką edukację musiał ukończyć, zanim rozpoczął pracę w placówce. 

Technik ortopeda – droga do zawodu

Zawód technika ortopedy należy do grupy zawodów regulowanych. Nie może go wykonywać więc każda osoba, która przejdzie przez proces rekrutacyjny, ale niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Jakie kroki musi w tym celu podjąć przyszły technik ortopeda? Szkoła, którą wybierze kandydat powinna gwarantować uzyskanie wykształcenia średniego medycznego, o profilu tożsamym z nazwą przyszłego zawodu. Inną drogą jest też ukończenie szkoły policealnej, o profilu biomechanika, lub uzyskanie certyfikatu mistrza w zawodzie technik ortopeda. Egzamin poprzedzający uzyskanie wszystkich wymienionych wyżej tytułów, w sposób ścisły i określony państwowymi normami, sprawdzi wiedzę kandydatów. Jest on organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, odpowiadającą również za matury, dwa razy do roku. Żaden niekompetentny pretendent do wykonywania zawodu nie przejdzie przez ten etap.

Technik ortopeda – uprawnienia

Po ukończonej edukacji, pracownik ma szereg umiejętności, które pomogą mu odnaleźć się na rynku pracy na wielu różnych pozycjach zawodowych. W szczególności, osoba taka jest specjalistą od szeroko pojętego wyposażenia medycznego i będzie stanowiła dobre wsparcie dla lekarza ortopedy z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ i placówek medycznych. Potrafi określić, na podstawie zlecenia lekarskiego, jakie są niezbędne przedmioty, które przydadzą się w leczeniu, stwierdzić, w jakie sprzęty należy wyposażyć przychodnię, a także zaprojektować ortezy i inne przyrządy użyteczne w rehabilitacji. Jakie stanowiska może więc zajmować?

Zobacz również:

Zarobki i możliwości zawodowe

W tym punkcie, dowiesz się, jakie możliwości rozwoju zawodowego ma technik ortopeda. Zarobki będą wprost uzależnione od tego, jaką ścieżkę kariery wybierze kandydat.

Pierwszą z możliwości jest dążenie w kierunku technicznym. Wiąże się to z wyborem projektowania ortez, gorsetów ortopedycznych i innych przedmiotów wspierających leczenie. Zatrudnienie znajdzie w takim wypadku w wyspecjalizowanych zakładach zajmujących się ich produkcją, a kontakt z pacjentem, będą miały wyłącznie zaplanowane przez niego produkty. Nie spotkasz go więc w klinice, w której będziesz odbywał leczenie.  Zarobki w tym wypadku będą najwyższe i na początku kariery wyniosą niekiedy nawet cztery tysiące złotych brutto! Całkiem nieźle jak na sam start.

Drugą możliwością będzie rozpoczęcie pracy w charakterze sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego zajmującego się dostarczaniem i dystrybucją gotowych wyrobów ortopedycznych do odbiorców końcowych. Po wizycie, podczas realizacji zaleceń lekarskich, prawdopodobnie spotkasz się właśnie z tego typu personelem. Kierunkowe wykształcenie oraz znajomość tematu, którym się zajmuje, pozwoli technikowi ortopedycznemu najlepiej zająć się doborem odpowiednich akcesoriów. Tutaj comiesięczny dochód kształtuje się na poziomie właściwym dla sprzedawcy, choć najczęściej odpowiednio zwiększonym, w związku ze specyficznym charakterem sprzedawanych produktów. Oscylować będzie więc w granicach około trzech tysięcy złotych brutto.

Ostatnią, choć nie najrzadziej wybieraną opcją, jest asystowanie lekarzowi ortopedzie w wizytach pacjentów. W takiej właśnie sytuacji najczęściej technika ortopedę najczęściej spotkasz w klinice. Nie przyjmuje on samodzielnie pacjentów, ale stanowi nieodzowną pomoc dla specjalisty, gdy wizytę odbywać będzie pacjent o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pomoże lekarzowi również jeśli trzeba będzie sporządzić odlew gipsowy, dokonać pomiarów, czy dobrać właściwe przyrządy ortopedyczne. Na tym stanowisku zarobki będą podobne jak w przypadku sprzedawcy i przedstawiciela handlowego, a ukształtują się na poziomie około trzech tysięcy złotych brutto.

Przedstawione w tym podpunkcie wynagrodzenie dotyczy osób początkujących. W miarę zdobywanego doświadczenia i stażu pracy w jednej firmie, prawdopodobnie wzrosną. Tylko od oddania pracy i wykazywanych talentów, a także odrobiny szczęścia zależy, jak szybko będzie awansować i się rozwijać technik ortopeda. Uprawnienia dają mu bardzo szerokie spektrum możliwości.

Czy warto zaufać w kontaktach z technikiem ortopedą?

Jak wynika z powyższych informacji, odpowiedź jest tylko jedna: tak. Warto zaufać technikowi ortopedzie z Ortho Expert https://ortho-expert.pl, jako że jest to świetnie wykwalifikowany specjalista, który ukończył kursy i uzyskał niezbędne certyfikaty. Bardzo dobrze doradzi ci w doborze idealnego sprzętu i realizacji zaleceń lekarza. Jeśli natomiast będziesz miał przyjemność spotkać go w gabinecie, w charakterze pomocnika, to staraj się wykonywać jego polecenia i rady, które ułatwią ci sprawne odbycie konsultacji.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin