Gdzie są złoża złota w Polsce?
Budownictwo, Technologia

Gdzie są złoża złota w Polsce?

Gdzie są złoża złota w Polsce? Niewiele osób wie, że w Polsce znajdują się złoża różnorodnych surowców. Jako miejsca obfitujące w cenne minerały i substancje najczęściej podaje się Syberię, kraje arabskie oraz Grenlandię. Czy wiesz, że Twój rodzimy kraj również kryje w sobie wiele bogactw? Jednym z nich jest złoto. Sprawdź, gdzie w Polsce znajdują się złoża złota!

Złoża złota – historia wydobywania tego surowca w Polsce

Czy wiesz, jak bogatą historię wydobywania złóż złota ma Polska? Tak naprawdę pierwsze wzmianki o poszukiwaniu tego surowca można datować na czas średniowiecza. To oczywiście przypuszczenia, ponieważ nie istnieją twarde dowody poświadczające wydobywanie złota w tamtym czasie. Przemysł wydobywczy stanowił jednak istotną część gospodarki na niektórych polskich terenach. Czy wiesz, gdzie znajdują się najbardziej bogate złoża złota w Polsce?

Czy złóż złota jest w Polsce dużo i jaki procent światowej produkcji stanowią?

Nie ulega wątpliwościom, że w Polsce nie ma zbyt dużo złóż złota. Nie stanowią one istotnej części rodzimej gospodarki. W porównaniu ze złożami występującymi w innych krajach również nie prezentują się najlepiej. To oczywiście nic dziwnego – Polska ma relatywnie niewielką powierzchnię, więc, siłą rzeczy, nie może znaleźć się tu wiele surowców. Złoża złota występujące na terytorium Polski stanowią zaledwie kilka procent światowego rynku.

Surowce w Polsce – Dolny Śląsk bogaty w złoża złota?

Czy wiesz, gdzie znajdują się największe złoża złota w Polsce? Po pierwsze, wiele z nich można odnaleźć na Śląsku. Te tereny bardzo często nazywa się wręcz zagłębiem wydobywczym złota. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, Dolny Śląsk jest zatem bogaty nie tylko w węgiel. Na tych terenach znajduje się bardzo dużo złóż złota. Co ciekawe, początek ich wydobywania datuje się już na dziesiąty wiek!

Jakie ilości złota można znaleźć na Dolnym Śląsku?

Naukowcy od wielu lat zwracają uwagę na to, że światowe zasoby ropy mogą się wyczerpać. Czy podobnie wygląda sytuacja ze złożami złota? Odpowiedź na to pytanie nie należy do prostych. Po pierwsze, nie do końca wiadomo, jak dużo złota znajduje się na ziemiach polskich. Wiele złóż nie zostało jeszcze odkrytych, ale wskazują na to badania gruntu. Z tego powodu bardzo trudno jest oszacować, jaka część złota pozostaje jeszcze pod ziemią. Po drugie, złoto jako surowiec jest stosowane zupełnie inaczej niż na przykład ropa naftowa. Złoto nie służy przecież jako paliwo napędzające różnorodne maszyny. Zapotrzebowanie na ten surowiec, jako na materiał luksusowy, jest zatem dużo niższe. Z tego powodu złoża złota nie ulegną wyczerpaniu zbyt szybko.

Inne miejsca w Polsce, w których występuje złoto

Jednym z bardziej istotnych złóż złota jest to znajdujące się w kopalni w Złotym Stoku. Co ciekawe, mówi się o tym, że górnictwo zaczęło tutaj funkcjonować już w dziesiątym wieku. Kilka stuleci później kopalnia w Złotym Stoku stała się dobrze prosperującym miejscem. Szacuje się, że w piętnastym wieku wydobywano tutaj aż osiem procent złóż złota w Europie! Obecnie kopalnia nie działa tak prężnie, jednak nie oznacza to, że została zapomniana. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, miejsce to cały czas cieszy się sporą popularnością. Przyjeżdża tutaj wielu turystów, którzy interesują się przemysłem wydobywczym. Naukowcy szacują, że może w Złotym stoku może znajdować się jeszcze około trzydziestu kilogramów złota. Nie jest to jednak łatwe zadanie – tutejsze szyby wydobywcze są bardzo płytkie.

Złotoryja – jedno z istotniejszych miejsc na mapie Polski

Kolejnym miejscem, o którym należy wspomnieć, mówiąc o złożach złota w Polsce, jest Złotoryja. Swoją siedzibę ma tutaj tak zwane Polskie Bractwo  Kopaczy Złota. Osoby działające w tym stowarzyszeniu dbają o popularyzację kopalni. Organizują także coroczne zawody w płukaniu złota, które przyciągają rzesze osób zainteresowanych przemysłem wydobywczym. Czy miejsce to jest powszechnie znane w Polsce? Oczywiście! Tysiące turystów przyjeżdża tutaj, aby zwiedzić kopalnię. Choć obecnie nie wydobywa się tu tak dużo złota, jak niegdyś, kopalnia nadal dobrze prosperuje. Możliwe jest zapoznanie się ze sposobami wydobywania złóż złota. Odwiedzający to miejsce turyści mogą także zakupić drobną sztabkę złota! To świetna pamiątka, która przez dziesięciolecia może przypominać o wspaniałej wyprawie.

Złoty las – jedno z ciekawszych miejsc, w których znajdują się złoża złota

Obecnie nie trwają tutaj żadne prace wydobywcze, jednak w tym miejscu niegdyś wydobywano złoto. Co ciekawe, badania terenowe wskazują, że znajdują się tu złoża złota. Istnieje zatem możliwość, że górnictwo i przemysł wydobywczy tutaj powrócą. Kto wie, może w tym miejscu za kilkadziesiąt lat będą nie tylko turyści? Może pracownicy kopalni będą tutaj szukać kolejnych złóż złota? Kruszec ten jest bardzo drogocenny, więc z pewnością powrót do górnictwa wzbogaci region. Problemem może pozostawać natomiast kwestia wydobycia tego surowca. Po pierwsze, należy odkryć takie metody, które będą opłacalne. Po drugie, sposoby wydobycia złóż złota powinny być w pełni bezpieczne.