Gdzie kupić drewno konstrukcyjne?
Budownictwo

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne?

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne? Zakup drewna konstrukcyjnego jest niezbędny, gdy myślimy o budowie domu lub innego typu budynku. Już sam wybór rodzaju drewna konstrukcyjnego jest stosunkowo trudny. Pozostaje jeszcze kwestia tego, gdzie można zakupić ten surowiec. 

Czym jest drewno konstrukcyjne?

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne?Na początku zastanówmy się, czym w ogóle jest drewno konstrukcyjne? Otóż jest to materiał budowlany, który jest dziś bardzo powszechnie wykorzystywany. Generalnie drewno konstrukcyjne używane jest do budowy domów czy innego rodzaju budynków mieszkalnych oraz gospodarczych. Nie ma jednak przeszkód, aby zbudować z niego na przykład altanę ogrodową. Drewno konstrukcyjne jest materiałem bardzo przyjaznym. Jest ono lekkie, łatwe w obróbce i w transporcie. Drewno musi jednak przejść kilka etapów przygotowawczych, aby mogło zostać nazwane drewnem konstrukcyjnym. Tradycyjne, zwykłe drewno jest mokre lub wilgotne. Nie ma możliwości, aby z takiego materiału wznieść budynek – grozi to powstawaniu pleśni i wilgotnieniu pomieszczeń. Z tego też powodu drewno musi przejść przez etap suszenia. Suszenie to wykonywane jest według ścisłych norm, tak aby kupujący miał pewność, że nabywa materiał najwyższej jakości. Następnie drewno konstrukcyjne przechodzi przez etap strugania, które zabezpiecza je przed szkodnikami. Nie zapominajmy, że robaki i innego rodzaju szkodniki wprost uwielbiają zimować w drewnie. Tutaj znowu – nie ma możliwości, aby z takiego drewna cokolwiek zbudować. Drewno konstrukcyjne występuje obecnie w klasie C24 oraz C27. Trudno znaleźć drewno wyższej klasy, gdyż jego produkcja jest zwyczajnie nieopłacalna. Tego rodzaju drewno musiałoby sporo kosztować, a budując dom zwykle chcemy uniknąć zbędnych kosztów. Stąd też można śmiało wybrać drewno konstrukcyjne w klasie C24 oraz C27. Spełniają one dosyć surowe normy, dlatego też są to bezpieczne materiały dla budującego.

Gdzie kupić drewno konstrukcyjne?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę “drewno konstrukcyjne” znajdziemy wiele stron, na których możemy dokonać zakupu. Wśród nich pojawiają się popularne portale aukcyjne, na których można zakupić drewno konstrukcyjne. Fachowcy odradzają jednak zakupy z takich źródeł. Powodem jest fakt, iż zwykle drewno to sprzedają osoby, którym zwyczajnie nadbyło tego surowca przy budowie domu. I choć materiał ten jest zwykle nieco tańszy niż w profesjonalnych firmach, nie wiemy dokładnie jak był przechowywany ani jakiej klasy tak naprawdę jest to drewno. Co więcej, może pojawić się problem z transportem surowca od dostawcy do nas. Rozwiązaniem jest więc dokonanie zakupu drewna konstrukcyjnego w specjalistycznych tartakach oraz firmach, które zajmują się sprzedażą szeroko pojętych materiałów budowlanych. Nie są to jednak tradycyjne markety budowlane. Zwykle aby zakupić drewno konstrukcyjne musimy nawiązać współpracę z firmą, która nie działa stacjonarnie, a jedynie przez internet. Oczywiście firma ta ma siedzibę, z której możemy odebrać drewno. Nie prowadzą one jednak handlu stacjonarnego na szeroką skalę. Drewno konstrukcyjne musimy więc wcześniej zamówić według ilości, która będzie nam potrzebna, dokonać wpłaty i odebrać materiał. Niektóre firmy bądź tartaki oferują dostawę drewna konstrukcyjnego pod wskazany adres.

Kupno drewna konstrukcyjnego – samemu czy z firmą?

Budowę altanki ogrodowej zwykle możemy wykonać we własnym zakresie. Wtedy też samemu możemy kupić drewno konstrukcyjne. Zwykle nie ma z tym problemu, ponieważ ilość potrzebnego do budowy surowca jest niewielka. Problem pojawia się, gdy chcemy budować dom czy też nawet domek letniskowy. Tutaj ilość potrzebnego surowca jest już znaczna, przez co pojawia się kłopot chociażby z transportem. Budując dom zwykle decydujemy się zatrudnić ekipę budowlaną, ponieważ nie jesteśmy w stanie we własnym zakresie wykonać wszystkich prac budowlanych. Ekipie budowlanej możemy również zlecić zakup potrzebnych materiałów, między innymi drewna konstrukcyjnego. Dlaczego jest to dobry pomysł? Budowlańcy to fachowcy, którzy są w stanie pomóc nam w wyborze najlepszego drewna konstrukcyjnego, które jest nam potrzebne. Z ich pomocą nie przepłacimy za materiał, który będzie spełniał wszelkie standardy oraz nasze wymagania. Co więcej, niektóre firmy sprzedające drewno konstrukcyjne handlują jedynie z innymi podmiotami gospodarczymi. Powodem jest fakt, iż nieopłacalne jest dla nich sprzedawanie dla osób fizycznych (wiąże się to między innymi z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej). Firmy budowlane często kupują drewno u jednego sprzedawcy, dlatego też za ich pośrednictwem możemy otrzymać duże zniżki i rabaty. Co więcej, cały proces zakupu nadzoruje kierownik budowy, zatem nie musimy przejmować się tym, kiedy drewno zostanie dostarczone na miejsce budowy. Oczywiście usługa ta jest dodatkowo płatna, jednak budując dom trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. O wiele lepiej jest zaufać fachowcom, niż kupować drewno konstrukcyjne na własną rękę. Zwłaszcza, że nie chodzi tutaj o kwestie wykończeniowe. Zakup drewna konstrukcyjnego dotyczy materiału budowlanego, czyli najważniejszego aspektu budowy domu.