Czym są pompy ciepła?
Wnętrza, Technologia

Czym są pompy ciepła?

Czym są pompy ciepła? Osoby, które poszukują wygodnego i taniego sposobu ogrzewania domu, coraz częściej decydują się na pompy ciepła. Powodów jest kilka. Pierwszym są niskie koszty eksploatacyjne oraz długi okres użytkowania. Rosnące ceny paliwa nie zachęcają, by stosować tradycyjne metody ogrzewania. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się, na czym polega funkcjonowanie pomp ciepła oraz jakie korzyści przynosi ich zastosowanie.

Zalety pomp ciepła

Nawet dwie trzecie kosztów związanych z eksploatacją budynków związane jest z jego ogrzewaniem. Decydując się na alternatywne wersje ogrzewania takie jak pompy ciepła, można zaoszczędzić, nie zmniejszając komfortu cieplnego. Obecne produkty wyróżniają się nie tylko oszczędnym trybem pracy, ale również niezawodnością, a także przyjaznym wpływem na środowisko. Oto największe zalety, jakie posiadają pompy ciepła:

– niższe koszty budowy domu (ich instalacja nie wymaga budowy komina ani kotłowni),

– brak konieczności poszukiwania dobrej jakości paliwa w przystępnej cenie,

 – jedna z najtańszych form ogrzewania budynku,

– nie wymagają uciążliwej obsługi (wystarczy właściwie ustawić regulator i dostosować tryb pracy do wymagań użytkownika),

– szybki zwrot nakładów inwestycyjnych (zwykle po upływie 5 do 7 lat),

– długa żywotność pompy ciepła (nawet do 50 lat),

– ekologiczność.

Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, dzięki czemu na jej montaż można otrzymać dofinansowanie. Jej neutralność dla środowiska wynika z zasilania elektrycznego. Choć obecnie głównym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej jest spalanie węgla, szacuje się, że już wkrótce zostanie on zastąpiony przez odnawialne źródła energii (tzw. “zielony prąd”),

– pompa ciepła może stanowić wyłączne źródło ciepła (poza pompą ciepła powietrze/woda). Można ją również połączyć z dodatkowymi urządzeniami, np. z instalacją kolektorów słonecznych czy kominkiem z płaszczem wodnym. Alternatywnie pompę ciepła można połączyć z kotłem olejowym, gazowym lub paliwem stałym,

– innym zastosowaniem pompy ciepła jest chłodzenie pomieszczenia, zwłaszcza w okresie letnim. Nie dość, że znajduje alternatywne zastosowanie, to dodatkowo zwiększa komfort mieszkańców budynku.

 

Biorąc pod uwagę sytuację innych krajów Unii Europejskiej oraz ich stosunek do pomp ciepła, można szacować, że staną się one powszechną formą ogrzewania budynków. W związku z tym wzrosną dofinansowania lub bezzwrotne dotacje na ich montaż, a także pojawią się specjalne taryfy energii elektrycznej.

Pompy ciepła i ich wady

Poza niewątpliwymi zaletami, warto zdawać sobie sprawę, że pompy ciepła wiążą się również z pewnymi wadami lub ograniczeniami. Pierwszą z nich jest możliwość ogrzania budynku do określonej temperatury. Pompy ciepła należą do grupy niskotemperaturowych źródeł ciepła, czyli mogą podnieść temperaturę wody zasilającą instalację centralnego ogrzewania do temperatury 55 – 65°C. Ten zabieg wymaga również włączenia specjalnie przystosowanej instalacji grzewczej, np. z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Należy również wziąć pod uwagę, że instalacja pompy ciepła wymaga na początku większych nakładów finansowych. W kolejnych latach kwota jednak się zwraca. Jednorazowy wysoki nakład pieniędzy zmniejsza jednak zapał wielu użytkowników. 

Pompy ciepła – dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Pompy ciepła znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach o różnym przeznaczeniu. Specjaliści wskazują, że stanowią najlepszą alternatywę dla kotłów ogrzewanych gazem płynnym lub olejem opałowym ze względu na niższe koszty ogrzewania. To również korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do instalacji ogrzewania gazem ziemnym (gdzie sporym wydatkiem jest instalacja przyłącza gazu do budynku). Najlepiej sprawdza się jednak w przypadku budynków energooszczędnych, które wykazują niskie zapotrzebowanie na ciepło. Poprawna termoizolacja konstrukcji powoduje, że budynek wymaga mniejszego ogrzewania, a tym samym niższych kosztów związanych z zakupem materiałów opałowych czy eksploatacją kotła czy pieca.

Korzystna alternatywa tradycyjnych źródeł ciepła

Pompy ciepła to niskotemperaturowe źródła ciepła, które wymagają odpowiedniego przygotowania budynku przed ich instalacją. Im niższa temperatura wody grzewczej, tym oszczędniejsza praca pompy ciepła i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Nowe budynki powinny być koniecznie wyposażone w ogrzewanie ścienne lub podłogowe. Wtedy w najzimniejsze dni do ogrzania budynku wystarczy temperatura wody grzewczej oscylująca wokół 35-40°C. Jakie znaczenie ma w tym systemie ogrzewanie podłogowe? Posiada ono niezbędną bezwładność cieplną, która pozwala na dłuższe przerwy w pracy pompy. Tym samym przerwy nie zmniejszają komfortu cieplnego użytkowników budynku. Pompy ciepła mogą współpracować z grzejnikami, jednak muszą posiadać one specjalne parametry (np. niższą temperaturę wody grzewczej). To powoduje, że grzejniki są większe niż ich tradycyjne odpowiedniki albo ich rozmieszczenie w pomieszczeniu jest gęstsze, by mogły zapewnić optymalny komfort cieplny.