Pościel dla dzieci - mini poradnik
Dziecko, Wnętrza

Pościel dla dzieci – mini poradnik

Pościel dla dzieci – mini poradnik: jeszcze przed narodzinami młodzi rodzice organizując wyprawkę dla niemowlęcia zadają sobie pytanie, jaką pościel wybrać do łóżeczka. Szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci decyzja ta może okazać się nie zawsze taka oczywista. Wraz z wiekiem dziecka sprawa staje się prostsza. Ostatecznie nasza pociecha w wieku około 2-3 lat zmienia łóżeczko na większe i wszelkie problemy związane z zakupem pościeli minimalizują się. Jaka więc pościel dla dzieci okaże się najbardziej optymalna? 

Piękna pościel dla najmłodszych – w oczekiwaniu na narodziny maleństwa

Kompletowanie wyprawki dla pierwszego dziecka to w wielu przypadkach obok dręczących nas pytań i niepewności, także oczywiście mnóstwo radości i frajdy. Maleńkie, wyprane w delikatnym płynie, pachnące ubranka dekorują szuflady, a w łóżeczku niemowlęcym czeka już piękna, świeża pościel. Zanim jednak ten zapierający dech widok pojawi się w naszym mieszkaniu musimy podjąć niezwykle ważną decyzję odnośnie tego, jaka pościel dla dzieci najmłodszych okaże się idealna. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy pościel pochodzi od renomowanego producenta i czy jest wykonana w 100% z bawełny. Dla niemowląt nadaje się tylko i wyłącznie pościel z wysokogatunkowej, przewiewnej, miękkiej i przyjemnej dla ciała bawełny. Kolorystyka pościeli dla najmłodszych dzieci powinna być pastelowa i delikatna nie tylko ze względów estetycznych. Im mniej bowiem barwnika w materiale, tym zdrowsza i bezpieczniejsza będzie pościel dla wrażliwej skóry dziecka. Stawiajmy więc na subtelną i nieziemsko prezentującą się pościel dla dzieci o jasnych barwach i wzorach. Kolejną kwestią jest sposób zapięcia pościeli. Najbardziej bezpieczna pościel dla dzieci najmłodszych zawiera jedynie wygodne zakładki bez suwaków, czy też guzików. Tym sposobem możemy być pewni, że zamek błyskawiczny w żaden sposób nie podrażni delikatnej skóry niemowlęcia, a oderwany przypadkiem guzik nie trafi do buzi maleństwa.

Podstawowe elementy pościeli dla niemowląt

Pościel dla dzieci - mini poradnikProducenci pościeli dla dzieci prześcigają się w tworzeniu pięknych, wysokogatunkowych zestawów prezentowych, które cieszą oko i mają na celu zapewnić optymalną wygodę naszemu maleństwu. Najczęściej spotyka się pościel dla dzieci dwuelementową, a więc złożoną z poszewki na poduszkę oraz poszewki na kołderkę. Zwracajmy szczególną uwagę na dokładne wymiary pościeli i zaopatrzymy się na początek przynajmniej w dwa komplety. Jeśli w przyszłości zaistnieje potrzeba dokupienia zestawu pościeli to również miejmy obowiązkowo na uwadze jej rozmiar, idealnie dopasowany do poduszki i kołderki, które już posiadamy. Nie dajmy się zwieść atrakcyjnym wzorom w nadziei, że przerobimy pościel do potrzebnego wymiaru. Zabiegane mamy mają sporo na głowie i może się zdarzyć, że piękna, niewymiarowa pościel dla dzieci będzie przez lata zalegać nieużywana w szafie. Materacyk w łóżeczku niemowlęcia oprócz koniecznego ochraniacza wysokiej jakości będzie także oczywiście potrzebował prześcieradła. Najbardziej popularne, praktyczne i komfortowe są prześcieradła z gumką. Nie istnieje bowiem w ich przypadku żadne ryzyko przesunięcia się, czy też nawet usunięcia z materaca podczas ruchów maleństwa. Bywa, że pościel dla dzieci oferowana jest w zestawach trzyelementowych razem z ochraniaczem na łóżeczko. Ta część pościeli postrzegana jest współcześnie za dość kontrowersyjną po tym, jak naukowcy uczynili ją odpowiedzialną za zdarzające się śmierci łóżeczkowe niemowląt. Ochraniacz na łóżeczko prezentuje się pięknie i jest niezastąpioną ozdobą. Łóżeczko dzięki niemu wygląda przytulniej i wydaje się bardziej komfortowe dla maleństwa. Niektórzy wręcz uważają, że ochraniacz, jak sama zresztą jego nazwa wskazuje, ma chronić dziecko przed bolesnym uderzeniem głową o szczebelki, czy też zablokowaniem rączki lub nóżki pomiędzy szczebelkami. Jedno jest pewne, bajkowe ochraniacze na łóżeczko są na bieżąco produkowane i sprzedawane w sporych ilościach, a wielu młodych rodziców wręcz nie wyobraża sobie bez nich wyposażenia pokoiku dziecięcego.

Pościele, którymi zachwycą się starsze dzieci

Przemieszczenie się do większego łóżka, które już prawie zawsze znajduje się w innym pokoju i z dala od sypialni rodziców to dla wielu dzieci frajda, ale także i niekiedy źródło stresu. Warto więc pomyśleć o stworzeniu dziecku jak najbardziej komfortowych warunków w nowym miejscu spania. Oczywiście nadal wybieramy jedynie pościel dla dzieci w 100% bawełnianą i wysokogatunkową. Przed zakupem jednak warto skonsultować z dzieckiem kolorystykę oraz wzornictwo, gdyż przede wszystkim pościel ma się podobać dziecku. Szczególnie jest to ważne w przypadku dzieci, które mają problemy z zasypianiem i boją się ciemności. Pościel samodzielnie wybrana na pewno pomoże się dziecku wyciszyć i uspokoić. Bardzo popularna jest pościel dla dzieci starszych z ulubionymi, bajkowymi bohaterami. Ze względu na zwykle mocną jej kolorystykę dodatkowo zwróćmy uwagę na to, czy jest ona uszyta z wysokiej jakości bawełny i posiada wszystkie, niezbędne atesty.