Na jakich zasadach wypożycza się auta z wypożyczalni?
Transport, Motoryzacja

Na jakich zasadach wypożycza się auta z wypożyczalni?

Na jakich zasadach wypożycza się auta z wypożyczalni? Druga dekada dwudziestego pierwszego wieku przyniosła w Polsce bardzo dynamiczny rozwój usług finansowych oraz około handlowych dla konsumentów z wielu branż. Coraz częściej możliwe jest wypożyczanie wszelkiego rodzaju przedmiotów i konsumenci nie muszą już inwestować pieniędzy w każdorazowy zakup nowego sprzętu. Dotyczy to między innymi aut. O ile kiedyś wypożyczalnie samochodów były w Polsce nieobecne lub bardzo rzadkie, to aktualnie znajdują się w każdym, większym mieście.

Opłacalność brania aut z wypożyczalni

Konsumenci w Polsce jeszcze nie do końca przekonali się do regularnego korzystania z wypożyczalni samochodów, twierdząc, że jest to nieopłacalne od strony ekonomicznej. Przeglądając jednak szczegółowe oferty wypożyczalni, nie jest to do końca prawda, gdyż aktualnie ceny takich firm są bardzo konkurencyjne, zwłaszcza gdy zestawi się je z całkowitymi kosztami eksploatacji własnego auta. Biorąc pod uwagę, że za najmniejsze pojazdy, które idealnie nadają się do wygodnego poruszania się po mieście lub nawet do wyjeżdżania w dalsze trasy, trzeba zapłacić średnio od kilkudziesięciu złotych za dobę, a nawet duże sedany lub auta, w zabudowie kombi kosztują od stu do dwustu złotych za dobę, to trzeba jednoznacznie stwierdzić, że nie są to wygórowane ceny, zwłaszcza gdy porówna się je z podstawowymi cenami eksploatacji auta, takimi jak ubezpieczenie OC i AC, przeglądy oraz koszty bieżących napraw. Wynajmując auto z wypożyczalni samochodów, klienta takie kwestie nie interesują, gdyż wszystko jest już wliczone w cenę, a jedynym obowiązkiem klienta jest korzystanie z auta według zapisków w umowie.

Najważniejsze zasady w wypożyczalni samochodów

Pierwszym i podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, udając się do wypożyczalni aut, jest to, jaki jest dzienny limit kilometrów. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy ktoś planuje udanie się w daleką podróż, która odbędzie się na przykład pomiędzy regionem nadbałtyckim a Tatrami. Wtedy trzeba uważnie sprawdzić warunki umowy i ewentualnie ustalić z przedstawicielem wypożyczalni, że potrzebuje się zwiększenia standardowego limitu. Na ogół jest to możliwe i wtedy po prostu trzeba nieco dopłacić do standardowej ceny, ale przeważnie nie są to wygórowane kwoty. W większości przypadków wypożyczalnie nie robią problemów klientom, którzy chcą przemieszczać się pomiędzy odległymi od siebie miastami. Stąd częsta praktyka wynajmowania odpowiednich aut na weekend, które lepiej się sprawdzą od pojazdów, które posiada się na co dzień do jazdy miejskiej.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, są warunki ubezpieczenia. Warto dokładnie sprawdzić, czy auto posiada OC i AC, choć jest to raczej standardową praktyką. O ile OC jest obowiązkiem, to mniej renomowane ubezpieczalnie nie zawsze mają wykupione ubezpieczenie AC. Przed wynajęciem samochodu wszystkie tego rodzaju kwestie powinny zostać rozwiane w bezpośredniej rozmowie z przedstawicielem wypożyczalni a najlepiej, jeśli zostaną umieszczone w umowie najmu auta. Niektóre wypożyczalnie samochodów oferują dwie ceny najmu, które różnią się od siebie o kilkadziesiąt procent. Ceny wyższe zawierają pełne ubezpieczenia, natomiast ceny niższe uwzględniają, że w przypadku jakiejkolwiek szkody, kierowca ponosi finansową odpowiedzialność za uszkodzone mienie. Wszystkie warunki ubezpieczenia należy szczegółowo sprecyzować, a jeśli coś jest niejasne, dla bezpieczeństwa udać się do innej ubezpieczalni, która pracuje bardziej transparentnie. Warto też zaznaczyć, że dobre wypożyczalnie powinny mieć pełne ubezpieczenie z pakietem Asistance, tak by klient mógł czuć się bezpiecznie, gdyby doszło do uszkodzenia auta z jego, lub czyjejś winy.

Ostatnią z istotnych kwestii jest podpisanie umowy na określony czas. Większość wypożyczalni samochodów oferuje najem od jednej doby, do nawet miesiąca. Na rynku są również firmy, które wynajmują auta na kilka miesięcy. Oczywiście wynajęcie samochodu na jedną dobę wyjdzie najdroższej, podczas gdy wynajęcie go przynajmniej na 3 dni przeważnie sprawi, że cena za jedną dobę będzie niższa. Cenniki zależą od konkretnej wypożyczalni, jednak przeciętne różnice pomiędzy jednostkową ceną za jedną dobę, a ceną wynajęcia auta na tydzień lub dłużej, mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt procent, jeśli chodzi o cenę jednego dnia.

Korzystanie z wypożyczalni samochodów w praktyce

W praktyce skorzystanie z wypożyczalni samochodów jest bardzo proste, gdyż mając już swoją sprawdzoną firmę, wystarczy zjawić się i podpisując odpowiednią umowę odebrać samochód. W przypadku korzystania z wypożyczalni pierwszy raz warto jednak rzetelnie przestudiować warunki wynajmu, aby uniknąć później nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku nagłych awarii bardzo ciekawą opcją jest możliwość zamówienia auta z podstawieniem pod dom, oraz odebranie go spod domu, co w przypadku miejskich wypożyczalni często wiąże się jedynie z niewielką dopłatą. Jeśli ktoś planuje wynajęcie auta wcześniej, warto zarezerwować konkretny model, aby nie okazało się na ostatnią chwilę, że wypożyczalnia nie dysponuje akurat takim autem, jakiego klient by sobie życzył, gdyż wszystkie są wypożyczone.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl