Ogrodzenie kute - jak się robi
Budownictwo

Ogrodzenie kute – jak się robi

Ogrodzenie kute – jak się robi: obecnie elementy kute do ogrodzeń to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w tym sektorze. Wynika to ze względów praktycznych oraz estetycznych. Rozwiązania tego typu zapewniają solidną, trwałą konstrukcję, która świetnie komponuje się z obiektami mieszkalnymi. Dlatego głównie właściciele gospodarstw domowych decydują się na wykorzystanie ogrodzenia kutego. Innym określeniem na tego rodzaju elementy jest ogrodzenie kuźnicze, chociaż nie zawsze elementy kute są faktycznie wykonywane w ramach kowalstwa. Istnieją produkty tworzone  z odlewów. Stop stali zostaje umieszczony w specjalnej formie, celem uzyskania konkretnego wzoru. Dlatego, przed zakupem gotowych elementów, warto uzyskać informację, w jaki sposób wykonano ogrodzenie.

Zalety ogrodzenia stalowego

Podstawowe walory tego rozwiązania to przede wszystkim trwałość. Wysokiej klasy stal odporna jest na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiedni proces zabezpieczenia materiału na wypadek korozji, przekłada się na odporną na działanie warunków atmosferycznych konstrukcję. Dodatkową zaletą stali jest jej plastyczność. Przy odpowiedniej temperaturze i właściwych narzędziach jest podatna na obróbkę. Wykorzystanie odpowiednich stopów zapewnia odpowiednie właściwości fizyczne, podobnie proces hartowania. W rezultacie osoba zamawiająca ogrodzenie kute otrzymuje nie tylko wytrzymałą konstrukcję, ale też elementy o wysokiej estetyce, precyzyjnie wykończone, które doskonale komponują się z architekturą ogrodową, a także obiektem mieszkalnym.

Ogrodzenia kute – w jaki sposób są produkowane?

Sektor kowalstwa związany z tego rodzaju realizacjami, zaliczany jest do rzemiosła artystycznego. Wynika to z faktu, iż produkty pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale też estetyczną. Odpowiednie przygotowanie elementów konstrukcyjnych wymaga zarówno sporego nakładu pracy, jak również kreatywności oraz doświadczenia. Wiele z firm, które funkcjonują na rynku, może poszczycić się wieloletnią tradycją produkcji elementów do bram kutych. Niezbędne są odpowiednie narzędzia oraz warsztat pracy, który pozwala na przygotowanie materiałów oraz ich obróbkę. 

Ogrodzenia kute – od czego zacząć

Przęsła do ogrodzeń kutych to elementy o sporej wadze. Dlatego niezbędna jest odpowiednia konstrukcja wstępna, która zapewni im stabilne mocowanie. Niezbędne jest wstępne przygotowanie wykopów, które posłużą za fundamenty. Świetnie sprawdza się w tym celu beton. Ważne jest również wytyczenie miejsc, w których zamocowane zostaną słupki konstrukcyjne, do których przytwierdzone są przęsła. Ważnym elementem całej konstrukcji jest brama stalowa kuta, która umożliwia pojazdom wjazd na posesję. Dodatkowym elementem jest furtka, pozwalająca pieszym na opuszczenie posesji. Dlatego tak ważne jest rozplanowanie umiejscowienia wszystkich elementów konstrukcyjnych, by zapewnić całemu ogrodzeniu funkcjonalność, a pojazdom wygodny wjazd na posesję.

Brama jedno czy dwuskrzydłowa?

W przypadku bram skrzydłowych są dwa, podstawowe rozwiązania. W przypadku dwuskrzydłowych bram kutych, rozwiązanie to jest o wiele bardziej tradycyjne i funkcjonalne. Przede wszystkim, jeśli właściciele samodzielnie otwierają wjazd do domu, jest to łatwiejsze przy dwóch elementach, ponieważ waga poszczególnych elementów jest mniejsza, niż w przypadku jednego elementu. Dodatkowo bramy jednoskrzydłowe potrzebuję więcej miejsca, by pozwolić na pełne otwarcie wjazdu. Dlatego wybór powinien być także podyktowany otoczeniem i przestrzenią, która jest do dyspozycji.

Misterna praca przy balustradach stalowych

Ogrodzenie kute - jak się robiCałość konstrukcji przygotowywana jest w zakładzie, który podjął się realizacji zlecenia. W przypadku prac kuźniczych niezbędne jest odpowiednie łączenie elementów, w celu uzyskania balustrady wytrzymałej na bardzo długi czas. Dlatego całość jest dość pracochłonna. Tym bardziej, iż wiele elementów pełni także funkcję ozdobną. Jednak, w zamian za czas oczekiwania, klient zyskuje produkt oryginalny, trudny do podrobienia, dostosowany do konkretnej przestrzeni. Dodatkowo istnieje możliwość uzgodnienia poszczególnych elementów dekoracyjnych, które znajdą się w balustradzie, co jest dodatkowym atutem. Widoczna jest oczywiście różnica w cenie pomiędzy produktami rzemieślniczymi, tworzonymi na zamówienie, a tymi oferowanymi w ramach gotowych produktów, które niejednokrotnie tworzone są jako odlewy, na podstawie danego wzoru. Kolejną różnicą jest poziom finezji. Rzemieślnicze prace charakteryzują indywidualizmem, finezją formy, bogatym zdobieniem i oryginalnością. Masowe produkty oczywiście posiadają zdobienia, są one jednak wykonywane mechanicznie. Wybór poszczególnego rozwiązania powinien być uzależniony od budżetu. W przypadku trwałości, z uwagi, iż zarówno bramy kute – artystyczne, jak też gotowe balustrady, wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, odpowiednio zabezpieczone na wypadek korozji, wykazują trwałość na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Są odporne na odkształcenia, czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego stanowią doskonałe rozwiązanie architektoniczne.