Co jest potrzebne do przeprowadzki? Przeprowadzka to nie tylko radość z przenoszenia się w nowe miejsce, to również sporo stresu. Całość trzeba przecież dobrze zorganizować, by dobrze przygotować się do transportu rzeczy. Zwykle też w takich momentach podejmujemy się gruntownych porządków, decydując się na wyrzucenie niepotrzebnych przedmiotów. Jak zatem odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? Jak uniknąć zbędnych kłopotów i nieprzewidzianych sytuacji? Choć dla niektórych wydaje się to skomplikowanym procesem, w rzeczywistości jest bardzo prosty. Aby dobrze się przygotować, należy stworzyć listę zadań i sukcesywnie ją wykonywać, odhaczając kolejne, zrealizowane punkty. Listy są niezwykle pomocne, szczególnie gdy nasz dobytek jest duży.
Jaka jest lista zadań kilka tygodni przed przeprowadzką?
Listę zadań można wykonać w zależności od tego, ile czasu zostało nam do przeprowadzki w Szczecinie. Dzieląc zadania, można wykonać je bez pośpiechu i systematycznie, oszczędzając sporo energii. Kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką warto zarezerwować sobie na nią wolny czas. Co to oznacza? Na przykład wzięcie dnia wolnego w pracy. Z dużym wyprzedzeniem pracodawca na pewno nie będzie robił problemów. My z kolei będziemy mieć spokojną głowę, że tego dnia możemy w całości poświęcić się swoim sprawom. Warto też poinformować znajomych i rodzinę, że tego dnia jesteśmy poza zasięgiem, zajęci własnymi sprawami. Dzięki temu można uniknąć wielu rozpraszaczy, które odciągałyby naszą uwagę od kluczowych zadań. W tym samym czasie warto powiadomić osoby zainteresowane zmianą adresu. Choć to ważny krok, wiele osób o nim zapomina. Informację można przekazać krótkim smsem, podczas rozmowy lub wysyłając wizytówkę. Taką zmianę należy również uwzględnić w odpowiednim urzędzie. Zmiany mogą też wymagać niektóre dokumenty. Kilka tygodni przed przeprowadzką warto też przemyśleć sprawę jej formy. Czy chcemy korzystać z usług profesjonalnej firmy? Jeśli tak, to którą wybrać? Mając te kilka tygodni w zanadrzu można dokładnie przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku i porównać je między sobą, również pod kątem cenowym. W tym czasie warto także anulować wszelkie usługi, które związane są z aktualnym miejscem zamieszkania. Mowa tutaj między innymi o umowie na internet, abonament telewizyjny czy telefon stacjonarny. Operatorzy zwykle posiadają miesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego należy to uwzględnić w czasie rezygnacji, by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy, płacąc za usługę z której wcale nie korzystamy.
Jaka jest lista zadań tydzień przed przeprowadzką?
Mając odpowiednią ilość czasu, można świetnie się przygotować do przeprowadzki w Warszawie w ciągu siedmiu dni. Najważniejsze jest spakowanie niezbędnych rzeczy. Zanim to jednak nastąpi, warto uprzedzić sąsiadów, że w tym czasie może być nieco głośniej. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, związanych z pretensjami sąsiadów. Na tym etapie można też podjąć decyzję, co pozostaje z nami, a co nadaje się wyłącznie na śmietnik. Przewożenie wszystkich rzeczy może być bardzo uciążliwe i drogie. Większość przedmiotów, które gromadzimy okazuje się również zupełnie niepotrzebna. W wielu przypadkach okazuje się, że transportowane meble nie pasują w ogóle do nowego mieszkania i zostają wyrzucone lub oddane. Następnie przychodzi kolej na pakowanie naszego dobytku. W tym celu przydają się wszystkie niezbędna akcesoria, takie jak: kartony, pudełka, worki, folie, karteczki samoprzylepne, taśmy klejące, markery. Ponadto praktycznym rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym umieścimy wszystkie dokumenty, paszport, klucze i inne. Tego typu przedmioty mogą z łatwością się zawieruszyć, a ich odnalezienie jest niezwykle trudne. Lepiej odpowiednio wcześnie zapobiegać problemom. Później pozostaje pakowanie kolejnych rzeczy. Wiele osób zostawia to na ostatnią chwilę. To najgorszy z możliwych pomysłów. Zwykle brakuje nam czasu, albo robimy to niedokładnie, zapominając o najważniejszych kwestiach. To w jaki sposób się zapakujemy decyduje również o tym, jak szybko się rozpakujemy. Bardzo pomocne jest zatem opisywanie kartonów i segregowanie przedmiotów na poszczególne pomieszczenia domowe. Mając własną listę zadań, można przeprowadzkę przeprowadzić bardzo sprawnie i szybko, unikając przykrych zdarzeń.
W dniu przeprowadzki
Przygotowując się do przeprowadzki przez wiele tygodni, wciąż pozostają zadania, które należy wykonać w dniu, w którym opuszczamy mieszkanie. Wtedy należy wyłączyć media w całym mieszkaniu i spisać liczniki. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych sporów ze spółdzielnią mieszkaniową lub kolejnym właścicielem mieszkania. W przypadku gdy wynajmowaliśmy mieszkanie, warto zaczekać na właściciela i wraz z nim załatwić wszelkie formalności. Przede wszystkim spisać protokół odbiorczy, a także przekazać klucze.
Dzięki odpowiedniemu planowaniu, ale tez przygotowaniu niezbędnych akcesoriów do przeprowadzki, cały proces jest prostszy i przyjemniejszy. Pozwala też uniknąć przykrych zdarzeń. Na koniec możemy się po prostu zrelaksować po opuszczeniu lokalu i cieszyć z nowego miejsca pobytu.