Co jest potrzebne do przeprowadzki?
Transport, Usługi

Co jest potrzebne do przeprowadzki?

Przeprowadzka to nie tylko radość z przenoszenia się w nowe miejsce, to również sporo stresu. Całość trzeba przecież dobrze zorganizować, by dobrze przygotować się do transportu rzeczy. Zwykle też w takich momentach podejmujemy się gruntownych porządków, decydując się na wyrzucenie niepotrzebnych przedmiotów. Jak zatem odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia? Jak uniknąć zbędnych kłopotów i nieprzewidzianych sytuacji? Choć dla niektórych wydaje się to skomplikowanym procesem, w rzeczywistości jest bardzo prosty. Aby dobrze się przygotować, należy stworzyć listę zadań i sukcesywnie ją wykonywać, odhaczając kolejne, zrealizowane punkty. Listy są niezwykle pomocne, szczególnie gdy nasz dobytek jest duży. 

 

Jaka jest lista zadań kilka tygodni przed przeprowadzką?

Co jest potrzebne do przeprowadzki?Listę zadań można wykonać w zależności od tego, ile czasu zostało nam do przeprowadzki. Dzieląc zadania, można wykonać je bez pośpiechu i systematycznie, oszczędzając sporo energii. Kilka tygodni przed planowaną przeprowadzką warto zarezerwować sobie na nią wolny czas. Co to oznacza? Na przykład wzięcie dnia wolnego w pracy. Z dużym wyprzedzeniem pracodawca na pewno nie będzie robił problemów. My z kolei będziemy mieć spokojną głowę, że tego dnia możemy w całości poświęcić się swoim sprawom. Warto też poinformować znajomych i rodzinę, że tego dnia jesteśmy poza zasięgiem, zajęci własnymi sprawami. Dzięki temu można uniknąć wielu rozpraszaczy, które odciągałyby naszą uwagę od kluczowych zadań. W tym samym czasie warto powiadomić osoby zainteresowane zmianą adresu. Choć to ważny krok, wiele osób o nim zapomina.  Informację można przekazać krótkim smsem, podczas rozmowy lub wysyłając wizytówkę. Taką zmianę należy również uwzględnić w odpowiednim urzędzie. Zmiany mogą też wymagać niektóre dokumenty. Kilka tygodni przed przeprowadzką warto też przemyśleć sprawę jej formy. Czy chcemy korzystać z usług profesjonalnej firmy? Jeśli tak, to którą wybrać? Mając te kilka tygodni w zanadrzu można dokładnie przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku i porównać je między sobą, również pod kątem cenowym. W tym czasie warto także anulować wszelkie usługi, które związane są z aktualnym miejscem zamieszkania. Mowa tutaj między innymi o umowie na internet, abonament telewizyjny czy telefon stacjonarny. Operatorzy zwykle posiadają miesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego należy to uwzględnić w czasie rezygnacji, by nie tracić niepotrzebnie pieniędzy, płacąc za usługę z której wcale nie korzystamy.

Jaka jest lista zadań tydzień przed przeprowadzką?

Mając odpowiednią ilość czasu, można świetnie się przygotować do przeprowadzki w ciągu siedmiu dni. Najważniejsze jest spakowanie niezbędnych rzeczy. Zanim to jednak nastąpi, warto uprzedzić sąsiadów, że w tym czasie może być nieco głośniej. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, związanych z pretensjami sąsiadów. Na tym etapie można też podjąć decyzję, co pozostaje z nami, a co nadaje się wyłącznie na śmietnik. Przewożenie wszystkich rzeczy może być bardzo uciążliwe i drogie. Większość przedmiotów, które gromadzimy okazuje się również zupełnie niepotrzebna. W wielu przypadkach okazuje się, że transportowane meble nie pasują w ogóle do nowego mieszkania i zostają wyrzucone lub oddane. Następnie przychodzi kolej na pakowanie naszego dobytku. W tym celu przydają się wszystkie niezbędna akcesoria, takie jak: kartony, pudełka, worki, folie, karteczki samoprzylepne, taśmy klejące, markery. Ponadto praktycznym rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym umieścimy wszystkie dokumenty, paszport, klucze i inne. Tego typu przedmioty mogą z łatwością się zawieruszyć, a ich odnalezienie jest niezwykle trudne. Lepiej odpowiednio wcześnie zapobiegać problemom. Później pozostaje pakowanie kolejnych rzeczy. Wiele osób zostawia to na ostatnią chwilę. To najgorszy z możliwych pomysłów. Zwykle brakuje nam czasu, albo robimy to niedokładnie, zapominając o najważniejszych kwestiach. To w jaki sposób się zapakujemy decyduje również o tym, jak szybko się rozpakujemy. Bardzo pomocne jest zatem opisywanie kartonów i segregowanie przedmiotów na poszczególne pomieszczenia domowe. Mając własną listę zadań, można przeprowadzkę przeprowadzić bardzo sprawnie i szybko, unikając przykrych zdarzeń.

W dniu przeprowadzki

Przygotowując się do przeprowadzki przez wiele tygodni, wciąż pozostają zadania, które należy wykonać w dniu, w którym opuszczamy mieszkanie. Wtedy należy wyłączyć media w całym mieszkaniu i spisać liczniki. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych sporów ze spółdzielnią mieszkaniową lub kolejnym właścicielem mieszkania. W przypadku gdy wynajmowaliśmy mieszkanie, warto zaczekać na właściciela i wraz z nim załatwić wszelkie formalności. Przede wszystkim spisać protokół odbiorczy,  a także przekazać klucze. 

Dzięki odpowiedniemu planowaniu, ale tez przygotowaniu niezbędnych akcesoriów do przeprowadzki, cały proces jest prostszy i przyjemniejszy. Pozwala też uniknąć przykrych zdarzeń. Na koniec możemy się po prostu zrelaksować po opuszczeniu lokalu i cieszyć z nowego miejsca pobytu.

Leave a Reply