Jak robić dobre zdjęcia potraw? Gotowanie to pasja bardzo wielu osób. Coraz częściej swoimi pasjami chcemy się dzielić. Pasją, jaką jest gotowanie, można się dzieli na mediach społecznościowych oraz na blogu. Konieczna jednak jest umiejętność wykonywania odpowiednich zdjęć. W kulinarnej fotografii istnieje jedna bardzo podstawowa zasada – jedzenie musi wyglądać smakowicie, aby dosłownie ciekła ślinka nam na jego widok. O czym powinniśmy pamiętać, wykonując zdjęcia jedzenia.
Odpowiednie oświetlenie
Dobre oświetlenie to podstawa każdej fotografii, także tej kulinarnej. Najlepiej jest robić zdjęcia w ciągu dnia, ponieważ aparat wychwyci przepiękne promienie słońca, które wpadają przez okno. Oświetlenie naturalne wpływa bardzo dobrze na wygląd składników. Jednocześnie są uwydatniana naturalność oraz świeżość. Musimy uważać z samą odległością od źródła światła, ponieważ przy oświetleniu zbyt mocnym, po prostu wyjdzie za ostro, a na zdjęciu się pojawią pewne prześwietlenia.
Można także robić zdjęcia przy oświetleniu sztucznym, jednak bardzo ważny jest statyw. Pozwala on na dłuższe czasy naświetlenia bez obawy o poruszone oraz rozmyte zdjęcie. Będzie to na pewno przydatne, gdy będziemy robić zdjęcia przy nieco słabszym oświetleniu.
Tło wpływa na korzyść zdjęcia
Tło, którego używa się do zdjęć, powinno być z samym tematem zdjęcia wspólne. Najprościej dobrać takie tło, które będzie o strukturze drewna, czy też jednolite i nie będzie w żadnym wypadku odciągało uwagi od samego fotografowanego obiektu. Przy pomocy tła jednak można opowiedzieć historię. Na przykład wyśmienite kakao, czy też kawę możemy ustawić na tle choinki, która kojarzyć się będzie z ciepłem, przytulnością, domem oraz świętami. W sieci znajdziemy różne przeróżne ciekawe pomysły, jak i porady. Podczas kulinarnej fotografii, śmiało możemy się posiłkować drobnymi akcesoriami jak: talerze, sztućce, serwetki, czy też chlebaki.
Zasady podstawowe robienia zdjęć
Aby zdjęcia wychodziły możliwie najlepiej, musimy pamiętać o zasadach podstawowych takich jak trójpodział, czy też złoty podział, które to związane są z kompozycją. Jeśli ustawimy na zdjęciu źle przedmioty, to ani oświetlenie, ani też tło dobrze dobrane nam w niczym nie pomoże. Warto na pewno poznać wszelkie metody kadrowania. Na sam początek zapoznajmy się z teorią, a później przyjdzie pora na praktykę. Gdy na samym początku nasze zdjęcia nie będą idealnie wykadrowane, to nie obawiajmy się. Z każdym kolejnym razem i z każdym kolejnym zdjęciem będzie lepiej.
Bardzo ważne jest także ustawienie odpowiednie aparatu. O ustawieniach poprawnych fotograficznego sprzętu może by było napisać cały osobny i bardzo obszerny artykuł, który by i tak nie wyczerpał do końca tematu. Najlepsze co możemy zrobić to poznanie swojego aparatu oraz zrozumieć jego działanie i to jeszcze przed ustawieniem całej sceny.
Znalezienie inspiracji
Inspirację możemy dosłownie wszędzie znaleźć, na innych kulinarnych blogach, w książkach związanych niekoniecznie z żywnością, czy też w książce kucharskiej. Z całą pewnością zadbać powinniśmy o estetykę talerzy oraz jedzenia. W najlepszych restauracjach możemy zaobserwować, że dania serwowane są umieszczana na bardzo fantazyjnych talerzach, w kompozycji dodatków, aby móc podkreślić ich walory. Nawet kolorystyka jest przemyślana szczegółowo, aby każdy detal wzmacniał nasz odbiór potrawy. Wszelkie zdjęcia potraw nie są oczywiście w stanie wpłynąć na nasz zmysł smaku ani powonienia, dlatego też powinniśmy się w tym wypadku skupić na zmyśle wzroku.
Wszelkie naczynia, których używamy do zdjęć, muszą być czyste. Nie może być widocznych żadnym plam z sosu, czy też niechlujnie rozsypanej przyprawy. Możemy umieścić oczywiście listek bazylii, czy też stworzyć wzorek z czekolady roztopionej, jednak to musi być działanie celowe, a nie jakiś przypadek.
Kolory na fotografii są niezwykle istotne. Jeśli nasze dania w znacznym stopniu posiada czerwoną barwę, nie powinniśmy stosować w żadnym wypadku przedmiotów gryzących się z nią. Fotograficzne gadżety należy dobierać oraz ustawiać tak, aby idealnie pasowały do dania. Ustawienie solniczki przy filiżance z kawą nie jest za rozsądnym rozwiązaniem, chociażby była wykonana z najszczerszego złota.
W przypadku, gdy nasze fotografie przesycone będą przeróżnymi kolorami, zauważymy, że one odwrócą uwagę od potrawy fotografowanej. Pomimo tego, że dania kolorowe mogą być, powinniśmy ograniczyć maksymalnie ilość kolorów na fotografii. Bardzo dobrze jest robić zdjęcia w tonacji i dodawać następne elementy, które kolorystyką pasują na zasadzie prób i błędów. Należy o tym pamiętać, że tło zbyt ciemne nie będzie jednak sprawiało zbyt dobrego wrażenia.
Fotografia jedzenia nie jest prosta. Zaczynając tę przygodę, przekonamy się o tym na własnej skórze. Jednak najważniejsze jest to, aby po pierwsze się nie zniechęcać, a po drugie, aby się cały czas edukować oraz rozwijać. Na samym początku zdjęcia nie będą zbyt dobrze wyglądały, ale po pewnym czasie będziemy zauważać spory progres.