Jak wyczyścić sztuczne kwiaty
Wnętrza

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Sztuczne kwiaty są dość kontrowersyjne. Z jednej strony są przez nas używane i coraz więcej osób uważa, że jest to świetna alternatywa dla kwiatów żywych. Z drugiej strony wiele osób uważa, że jest to przejaw kiczu oraz braku gustu. W rzeczywistości sprawa nie jest czarno-biała i tak samo, jak w niektórych sytuacjach, kwiaty sztuczne mogą faktycznie być kojarzone z brakiem gustu, to są również takie zastosowania sztucznych kwiatów, kiedy są one naprawdę świetnym rozwiązaniem. Spójrzmy na, to kiedy najlepiej jest używać sztucznych kwiatów, jak je pielęgnować oraz jak wyczyścić sztuczne kwiaty.

Dlaczego wiele osób ma złe skojarzenia ze sztucznymi kwiatami?

Wielu osobom sztuczne kwiaty nie kojarzą się zbyt dobrze, a wynika to głównie z tego powodu, że jeszcze kilkanaście lat temu, sztuczne kwiaty były to raczej marne imitacje tego, co nazywamy kwiatami. Nawet jeżeli wizualnie były w miarę w porządku, to najczęściej były wykonane z tak słabych materiałów, że bardzo szybko niszczały, a przede wszystkim traciły barwę. Jeśli jednak spojrzymy sobie na sztuczne kwiaty sprzed kilkunastu lat, to w zasadzie większość tych kwiatów, była tak słabo wykonana, że już na pierwszy rzut oka było widać, że są to po prostu kwiaty plastikowe. Dlatego stosowanie ich gdziekolwiek w celu imitowania autentycznych roślin, było w zasadzie bezcelowe. Do tego dochodził brak wiedzy odnośnie do tego, jak te kwiaty pielęgnować. Generalnie kończyło się tym, że nie dość, że te kwiaty nie wyglądały dobrze, to jeszcze najczęściej były po prostu brudne.

Sztuczne kwiaty obecnie

Współcześnie sytuacja odnośnie do sztucznych kwiatów jest nieco inna. Możemy oczywiście na rynku znaleźć bardzo tanie sztuczne kwiaty są one ściągane za grosze z Azji i faktycznie, niewiele mają wspólnego ze swoimi naturalnymi odpowiednikami, ale jest to sytuacja zdecydowanie coraz bardziej rzadka. Obecnie w dość przyzwoitej cenie możemy znaleźć kwiaty sztuczne, które wyglądają łudząco podobnie do kwiatów, które są naturalne oraz żywe. Ekskluzywne kwiaty sztuczne są natomiast w zasadzie replikami roślin. Wynika to w dużej mierze z tego, że zwrócono uwagę na fakt, że ludzie niechętnie kupują sztuczne kwiaty, głównie ze względów wizualnych. Na zmianę sytuacji na pewno miało znaczenie zastosowania dużo szerszej gamy materiałów, które są zdecydowanie lepsze jakościowo, i które zdecydowanie lepiej imitują materiały naturalne niż materiały, które były stosowane do tej pory. Do takich materiałów możemy zaliczyć, chociażby silikon, który doskonale imituje na przykład grube liście sukulentów.

W jaki sposób czyścić sztuczne kwiaty?

Jak wyczyścić sztuczne kwiatyNa ogół z czyszczeniem sztucznych kwiatów nie ma większych problemów. Tak właściwie to możemy je czyścić w taki sposób, w jaki normalnie czyścimy kwiaty naturalne, z tym że w większości przypadków możemy również stosować środki chemiczne, których do roślin naturalnych raczej się nie zaleca. Jeżeli nowoczesne sztuczne kwiaty do wazonu są po prostu zakurzone, możemy je przemyć za pomocą prysznica łazienkowego lub spryskać spryskiwaczem i przetrzeć suchą szmatką. Najczęściej tego typu zabiegi w zupełności wystarczą, natomiast jeżeli chcielibyśmy, aby kwiaty sztuczne były dodatkowo zabezpieczone, możemy je dodatkowo przetrzeć środkami, które mają za zadanie chronić tworzywa sztuczne przede wszystkim przed blaknięciem. Takie środki ochrony wcale nie są drogie, może to być tak naprawdę spray lub ściereczka do czyszczenia kokpitów samochodowych. Nieco inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy na przykład kwiaty są tak skonstruowane, że zawierają elementy plastikowe, ale zawierają również elementy tekstylne.

Z elementami tekstylnymi jest taki problem, że nawet jeżeli zmoczymy spryskiwaczem to kurz, który na przykład na takich tekstylnych liściach osiadł, nigdzie sobie sam nie pójdzie. Najlepiej jest takie kwiaty “wyprać”. Możemy to zrobić, używając na przykład płynu do mycia naczyń, proszku do prania lub łagodnego środka do odświeżenia dywanów. Zanim tak naprawdę wypierzemy takie kwiaty, powinniśmy przede wszystkim zrobić małą próbę, czyli w dość niewidocznym miejscu, nanieść odrobinę środka chemicznego i sprawdzić przede wszystkim, czy nie powoduje on odbarwienia.

Zalety kwiatów sztucznych

Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami i kwiatów naturalnych, czy nie, nie można kwiatom sztucznym odmówić pewnych bardzo pozytywnych cech. Przede wszystkim możemy kwiaty sztuczne ustawiać w miejscach, w których kwiaty naturalne nie będą chciały dobrze rosnąć, czyli na przykład w miejscach mocno zacienionych. Dodatkowo możemy z kwiatów sztucznych układać różnego rodzaju o kompozycje, w skład których będą wchodzić sztuczne rośliny imitujące naturalne, ale tak egzotyczne, że w naszych warunkach w zasadzie nie mogłyby rosnąć, a na pewno ich pielęgnacja byłaby kłopotliwa, pracochłonna i przede wszystkim wymagałaby wiedzy specjalistycznej. Dodatkowo warto stosować sztuczne kwiaty w takich miejscach, w których dobrze jest mieć jakiś akcent kwiatowy, ale niekoniecznie chcielibyśmy wydawać na to dużo pieniędzy, aby zmieniać kwiaty regularnie, czyli na przykład w salonach kosmetycznych lub salonach fryzjerskich.