Witamina D jak przyjmować?
Zdrowie

Witamina D jak przyjmować?

Witamina D jak przyjmować? Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Odpowiednia ilość witaminy D, wapnia i fosforu jest ważna dla budowy i utrzymania mocnych kości. Witamina D jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu chorobom kości (np. krzywica, osteomalacja). Witamina D jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ochrona przeciwsłoneczna, odzież ochronna, ograniczona ekspozycja na słońce, ciemna skóra i wiek mogą zapobiegać wchłanianiu wystarczającej ilości witaminy D ze słońca.

Vit D3

Witamina D jest również stosowana z innymi lekami w leczeniu niskiego poziomu wapnia lub fosforanów spowodowanych przez niektóre stany chorobowe np. niedoczynność tarczycy. Może być stosowana w chorobach nerek w celu utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i umożliwienia normalnego wzrostu kości. Krople witaminy D (lub inne suplementy) są podawane niemowlętom karmionym piersią, ponieważ mleko matki ma zwykle niski poziom witaminy D. Witaminę D należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami. Witamina D jest najlepiej wchłaniana, gdy jest przyjmowana po posiłku. Należy przestrzegać wszystkich instrukcji podanych na opakowaniu produktu. W razie jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli lekarz przepisał pacjentowi ten lek, należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zależy od stanu zdrowia, stopnia ekspozycji na słońce, diety, wieku i reakcji na leczenie. W przypadku stosowania płynnej postaci tego leku, należy dokładnie odmierzyć dawkę za pomocą specjalnej miarki. Nie należy używać łyżki domowej, ponieważ może się okazać, że dawka nie jest właściwa. Wit D3 umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Witamina D3 w kroplach dla dorosłych

Witamina D jak przyjmować?

Niektóre leki (sekwestranty kwasów żółciowych takie jak cholestyramina/colestipol, olej mineralny, orlistat) mogą zmniejszać wchłanianie witaminy D. Najłatwiejsze może być przyjmowanie witaminy D w porze snu, jeśli pacjent przyjmuje również inne leki. Należy zapytać lekarza lub farmaceutę, jak długo należy odczekać pomiędzy kolejnymi dawkami i czy mogą oni pomóc w znalezieniu schematu dawkowania, który będzie pasował do wszystkich leków. Lek ten należy przyjmować regularnie, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z jego stosowania. Aby ułatwić zapamiętanie, należy przyjmować go o tej samej porze każdego dnia, jeśli lek jest przyjmowany raz dziennie. Jeśli przyjmujesz ten lek tylko raz w tygodniu, pamiętaj, aby przyjmować go tego samego dnia każdego tygodnia. Pomocne może być zaznaczenie sobie tego dnia w kalendarzu. Jeśli lekarz zalecił specjalną dietę (np. dietę wysokowapniową), bardzo ważne jest, abyś przestrzegał tej diety, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego leku i uniknąć poważnych skutków ubocznych. Nie należy przyjmować żadnych innych suplementów/witamin, jeśli nie zalecił tego lekarz. Dorośli mogą stosować witaminę D3 w postaci kropel, które można zakupić w aptece. Witamina D krople jest łatwa w stosowaniu.

D3 witamina

Witamina D w normalnych dawkach zazwyczaj nie wywołuje skutków ubocznych. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli lekarz zalecił przyjmowanie tego leku, należy pamiętać, że ocenił on, że korzyści dla pacjenta są większe niż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. U wielu osób stosujących ten lek nie występują poważne działania niepożądane. Natomiast należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów wysokiego poziomu witaminy D/wapnia: nudności/wymioty, zaparcia, utrata apetytu, zwiększone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, zmiany psychiczne/mentalne, nietypowe zmęczenie. Bardzo poważna reakcja alergiczna na ten lek występuje rzadko. Należy jednak niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpią objawy poważnej reakcji alergicznej, w tym: wysypka skórna, swędzenie/obrzęk (zwłaszcza twarzy/języka/gardła), silne zawroty głowy, trudności w oddychaniu.

Kiedy przyjmować witaminę D?

Wiele osób woli przyjmować suplementy takie jak witamina D z samego rana. Nie tylko jest to często wygodniejsze, ale także łatwiej jest pamiętać o przyjmowaniu witamin rano niż później w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne, jeśli bierzesz wiele suplementów, ponieważ może być trudno rozłożyć spożycie suplementów lub leków w ciągu dnia. Z tego powodu powinieneś wyrobić sobie nawyk przyjmowania suplementu witaminy D wraz ze zdrowym śniadaniem. Używanie pudełka na tabletki, ustawianie budzika lub trzymanie suplementów w pobliżu stołu w jadalni to kilka prostych strategii, które przypomną Ci o przyjmowaniu witaminy D. Czy można przyjmować witaminę D3 wieczorem? W rzeczywistości, kilka badań łączy niski poziom witaminy D we krwi z wyższym ryzykiem bezsenności, gorszą jakością snu i skróconym czasem jego trwania. Tym samym najlepiej brać witaminę D rano. Należy pamiętać, aby przyjmować witaminy regularnie gdyż tylko wtedy da to oczekiwane efekty zdrowotne.