Sublimacja jaki program
Usługi

Sublimacja jaki program

Sublimacja jaki program. Chcesz wykonać własny nadruk na jakimś produkcie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Najłatwiejszym sposobem będzie zamówienie wydruku wykonanego metodą sublimacji. Druk sublimacyjny pozwala bowiem na tworzenie zarówno grafiki, napisów, jak i na nadrukowywanie zdjęć. Możesz przy jego pomocy bez problemu stworzyć kubek z nadrukiem, firmową koszulkę lub pamiątkowe puzzle.

Metoda ta wykorzystuje zjawisko fizyczne, jakim jest sublimacja – czyli przejście barwnika ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Właściwości, które wytwarzają się w czasie stosowania tej technologii sprawiają, że nadruk jest bardzo odporny na czyszczenie, pranie i mycie. Przy użyciu druku sublimacyjnego możesz nadrukować na dowolnym przedmiocie wszystko, co tylko jesteś w stanie stworzyć. Jednak, aby móc wykonać grafikę będziesz potrzebować odpowiedniego programu, który Ci w tym pomoże. Z jakich programów najlepiej korzystać? Jakie wymagania musi spełniać plik wysłany do druku? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Na czym polega sublimacja?

Przed złożeniem zamówienia na wydruk sublimacyjny chciałbyś najpierw dowiedzieć się jak to wszystko wygląda? Otóż pierwszym krokiem w druku sublimacyjnym jest przeniesienie, wykonanego lub dostarczonego wcześniej, obrazu na papier transferowy. Następnie przy pomocy specjalnych pras transferowych nadruk przenoszony zostaje z papieru na materiał docelowy. Technologia ta sprawia, że barwnik bardzo mocno wnika w podłoże i silnie się z nim łączy – przez co grafika jest bardzo odporna na ścieranie. Jest to jeden z powodów, dla których metody tej bardzo często używa się do nanoszenia nadruków na stroje sportowe, które wymagają częstego prania. Jednak tkaniny to nie jedyny materiał na jakim można wykonywać nadruki sublimacyjne, grafiki można nanosić również na:

  • kubki ceramiczne,
  • kubki metalowe,
  • kubki plastikowe,
  • koszulki poliestrowe,
  • poszewki na poduszkę,
  • fartuszki kuchenne,
  • torby,
  • stroje kąpielowe,
  • bluzy i kurtki,
  • breloczki,
  • puzzle,
  • podkładki pod myszkę,
  • oraz wiele innych przedmiotów.

Przy wykorzystaniu metody sublimacji można stworzyć bardzo ciekawy prezent, np. puzzle lub kubek z pamiątkowym zdjęciem.

 

Tworzenie wzoru – jaki program?

Wiesz już jak wygląda proces druku sublimacyjnego i jakie przedmioty można zadrukowywać przy jego użyciu. Teraz nadszedł czas na stworzenie własnego wzoru, który zostanie naniesiony na wybrane przedmioty. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z tworzeniem grafiki może Ci to zająć nieco więcej czasu, ale z pewnością się uda. Projekt nadruku przygotować możesz w dowolnym programie graficznym, np.:

      • GIMP,
      • Corel Draw,
      • Adobe Photoshop,
      • Adobe Illustrator itd.

Możesz również skorzystać z usług jakie oferują edytory online. Pamiętaj tylko, że nadruki muszą być zgodne z wymaganiami podawanymi przez konkretną drukarnię Przed wysłaniem pliku do druku należy sprawdzić takie właściwości jak: format, spady, rozdzielczość, tryb kolorów, czcionki, wielkość pliku oraz jego format. Jeśli znasz swoje możliwości i wiesz, że nie wykonasz samodzielnie grafiki i nie dokonasz jej odpowiedniego formatowania, możesz skorzystać z gotowych wzorów lub złożyć zamówienie u profesjonalnego grafika.

Sublimacja – czy utrzyma się na każdym materiale?

Sublimacja jaki program
Sublimacja jaki program

Stworzyłeś już idealny wzór, a teraz zastanawiasz się na jakim materiale najlepiej wykonać nadruk sublimacyjny? Jeżeli grafika ma w sobie wiele kolorów, to podłoże do jej wykonania powinno być białe. Jeżeli natomiast wzór jest czarny, to przyjmie się na każdym kolorze tła. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko dlatego, że technologia druku sublimacyjnego wykorzystuje do druku jedynie cztery kolory, z który potem tworzy inne barwy, są to: cyjan, magenta, żółty i czarny. Być może kojarzysz skądś te połączenie kolorystyczne, są to bowiem kolory stosowane w zwykłych drukarkach do papieru. Jak łatwo się domyśleć niemożliwe jest utworzenie z tych barw koloru białego, przez co jest on zawsze uzyskiwany jedynie z tła. Z tego względu zaleca się nanoszenie kolorowych zdjęć i innych barwnych nadruków na białe podłoże – gdyż na nim będą wyglądały najlepiej. Inną ważną kwestią jest także dobór odpowiedniego materiału. Wzory można nanosić jedynie na materiały poliestrowe oraz przedmioty pokryte poliestrowym lakierem. Zależność ta wynika z tego, że barwniki żelowe wykorzystywane w procesie sublimacji najlepiej łączą się z cząsteczkami poliestru. Tak więc sublimacja na białym, poliestrowym podłożu jest najlepszym wyborem. Będziemy wtedy mieć pewność, że nadruk będzie wyraźny i wysokojakościowy. Jeżeli natomiast chodzi o tekstylia, to nie muszą być one wykonane w stu procentach z materiału poliestrowego. Aby uzyskać zadowalające efekty wystarczy 50% domieszka tego tworzywa. Druk sublimacyjny na tkaninach po prawidłowym wykonaniu jest niemalże niemożliwy do odróżnienia od reszty nie zadrukowanego materiału. Jedyną wskazówką, która może zdradzać, że grafika jest nadrukowana na podłożu, jest kolor użytego materiału, ponieważ sublimacja będzie mniej wyraźna na kolorowej tkaninie.