Onycholiza paznokci – jak leczyć
Zdrowie

Onycholiza paznokci – jak leczyć

Dłonie są – obok twarzy – częścią ciała, którą pokazujemy najczęściej. Nic więc dziwnego, że chcemy, żeby były piękne i regularnie o nie dbamy. Czasami jednak mogą pojawić się na nich nieestetyczne zmiany spowodowane najróżniejszymi czynnikami, a najczęściej dotykają one paznokci. Możemy poczuć się wtedy niekomfortowo, a nawet sądzić (niesłusznie!), że to powód do wstydu. Jedną z najczęściej występujących chorób, które dotykają zarówno paznokci dłoni, jak i stóp, jest onycholiza paznokci – jak leczyć.

Onycholiza, czyli „odstający paznokieć”

Czym charakteryzuje się choroba paznokci onycholiza – jak ją leczyć? Onycholiza nazywana jest również odstającym lub schodzącym paznokciem, ponieważ charakteryzuje się rozwarstwieniem płytki paznokcia i łożyska. Najczęściej na wczesnym etapie pozostaje to niezauważone, ale pierwszą oznaką jest przebarwienie pojawiające się pod płytką paznokcia, która w miarę upływu czasu postępuje. Przyczyny onycholizy są różne. Najczęściej spotykamy się z odstającym paznokciem w wyniku urazu, na przykład po uderzeniu czy upuszczeniu czegoś ciężkiego na palce stóp lub nawet przez długotrwały ucisk w bucie. Jednak uszkodzenie mechaniczne nie jest jedyną przyczyną onycholizy – może to być również sygnał, że cierpimy na poważniejszą, ogólnoustrojową chorobę, jak choćby cukrzyca, choroby tarczycy czy niedobory mikroelementów.

Po czym poznać, że to onycholiza?

Onycholiza paznokci – jak leczyć

Zdrowe, naturalne paznokcie mają delikatne różowe zabarwienie. Kiedy jednak płytka paznokcia oddziela się od łożyska, na płytce paznokcia mogą pojawić się plamki. Oznacza to, że w miejscu rozwarstwienia zgromadziły się pęcherzyki powietrza, co daje taki właśnie objaw: plamki mogą mieć białe, ale też żółte, szare, a nawet zielonkawe, brązowe bądź czarne – nie ma tu reguły. W przebiegu tej choroby płytka paznokcia na ogół jest gładka i twarda, choć niekiedy w wyniku rozwarstwienia się płytki paznokcia i jego łożyska naskórek pod paznokciem może ulegać nadmiernemu rogowaceniu, powodując nierówności na płytce paznokcia. Paznokieć zazwyczaj zaczyna się rozwarstwiać przy wolnym brzegu i postępuje to w głąb płytki.  Brzeg paznokcia staje się w związku z tym nierówny i nieco nieestetyczny, co może jako pierwszy objaw zwrócić naszą uwagę, dzięki czemu będziemy skłonni szybciej zdecydować się na diagnostykę i rozpocząć leczenie. Jeśli onycholiza nie powstała na skutek urazu, jest bezbolesna i powoli się rozwija, dlatego tak trudno ją zauważyć.

Zobacz również:

Dlaczego dotknęła mnie onycholiza, czyli o przyczynach

Jak wcześniej wspomniano, najczęstszą przyczyną onycholizy są mechaniczne urazy. Jeśli więc przytrzasnęliśmy palec drzwiami samochodu lub długo wędrowaliśmy po górach w niezbyt dobrze dobranych butach, które uciskały palce, jest spore prawdopodobieństwo, że będziemy mieli do czynienia ze schodzącym paznokciem. Innym powodem jest częsty, nadmierny lub nieprawidłowo wykonywany manicure oraz pedicure. Używanie silnych, agresywnych środków chemicznych jak zmywacze, lakiery, niektóre rodzaje rozpuszczalników czy detergentów powoduje osłabienie paznokci, co staje się podstawą do rozwinięcia się onycholizy. Osobną kategorią jest występowanie onycholizy w przypadku chorób ogólnoustrojowych, a wśród nich cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, chorób tarczycy, zaburzeń krążenia lub anemii; chorób skóry, jak łuszczyca; nadmierna potliwość lub atopowe zapalenie skóry, a także niektóre rodzaje infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, jak na przykład wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), pałeczka ropy błękitnej, czy groźne drożdżaki, paciorkowce i pleśnie. Onycholiza może pojawić się także podczas stosowania niektórych leków, które wpływają na osłabienie paznokci.  Są to m. in. niektóre antybiotyki, leki używane w leczeniu trądziku, łuszczycy czy niektóre leki moczopędne. Nie bez wpływu na paznokcie jest też chemia stosowana w leczeniu nowotworów. Mówimy wtedy, że mamy do czynienia z onycholizą polekową.

Ta straszna choroba paznokci. Onycholiza – jak ją leczyć?

Jeśli podejrzewamy, że dotknęła nas onycholiza, warto podjąć kroki w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Leczenie polega głównie na zidentyfikowaniu i usunięciu przyczyny, która wpłynęła na stan naszych paznokci. Bywa, że onycholiza ustąpi samoistnie, ale częściej jednak warto pomóc paznokciom odzyskać utracone piękno. Warto w tym celu udać się do podologa, który oceni stopień zmian oraz na pierwszym etapie skupi się na poszukiwaniu ich przyczyn. Możliwe, że zleci wykonanie serii badań, które będą pomocne w postawieniu właściwej diagnozy i skutecznego wyeliminowania przyczyny – a przecież zależy nam na tym, by nastąpiło to jak najszybciej. Jeśli zmagamy się z którąś z chorób wymienionych jako pierwotne do onycholizy, schorzenie paznokci należy leczyć we współpracy z lekarzem odpowiedniej specjalizacji, który pomoże wyleczyć bądź ustabilizować naruszoną równowagę organizmu. Podolog, poznawszy przyczynę, będzie w stanie zaproponować odpowiednią terapię. Przede wszystkim ważne jest oczyszczenie i pobudzenie łożyska do regeneracji oraz zastosowanie preparatów odżywiających.

A co jeśli przyczyną problemu jest infekcja bakteryjna? Lekarz może zaproponować wówczas doustną lub miejscową antybiotykoterapię, natomiast w przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej polecane są lakiery przeciwgrzybicze stosowane na zainfekowany paznokieć. Jeśli okaże się, że to ta ostatnia infekcja jest naszym problemem, należy koniecznie pamiętać o dezynfekcji obuwia! W ostateczności konieczne może okazać się chirurgiczne usunięcie zmienionego fragmentu lub całego paznokcia. Jest to zabieg bolesny, a regeneracja po nim długo trwa, dlatego odchodzi się od niego, a częściej stosuje się nowoczesne metody rekonstrukcji paznokci, zwłaszcza jeśli dotknięte onycholizą zostały paznokcie stóp. Ich leczeniem i rekonstrukcją zajmuje się wówczas podolog. Paznokcie mają to do siebie, że regenerują się dość długo, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Im starszy jest pacjent, a stopień zaawansowania choroby większy, tym leczenie trwa dłużej. Dla paznokci dłoni może to trwać od czterech do sześciu miesięcy, a w przypadku paznokci stóp – nawet dwukrotnie dłużej. Bywa to męczące i frustrujące, ale niezwykle ważna jest tu systematyczność i dyscyplina oraz sumienna współpraca z lekarzem, jest to bowiem szczególnie istotne, gdy dotyka nas akurat ta choroba paznokci. Onycholiza – jak ją leczyć? W początkowym okresie, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, możemy pokusić się o wypróbowanie naturalnych, łatwo dostępnych preparatów.

Domowym sposobem

Na początku, kiedy widzimy, że zmiany nie są jeszcze zbyt zaawansowane, możemy skorzystać z domowych sposobów i wspomóc się naturalnymi preparatami. Szczególnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego posiadający właściwości bakteriobójcze, oraz olejek rycynowy – działa on regenerująco. Zmienione chorobowo miejsca można zakraplać – pomoże to zahamować postępowanie choroby oraz przyspieszy leczenie. Jednak jeśli tylko zauważymy pogorszenie lub choćby brak poprawy, koniecznie zgłośmy się do specjalisty – w myśl zasady: im szybciej, tym lepiej.

Choroba paznokci onycholiza – jak leczyć? Lepiej zapobiegać!

Lepiej zapobiegać niż leczyć – zasada stara jak świat, choć bywa zapomniana. Podstawą jest tu właściwa pielęgnacja paznokci. Powinny być one obcinane krótko, ale z dużą ostrożnością. Łatwo uszkodzić już osłabiony paznokieć. Łożysko paznokcia powinno być dobrze oczyszczone i osuszone. W trosce o paznokcie zrezygnujmy też ze zbyt sumiennie wykonywanego manicure i pedicure – nadmierne piłowanie czy nieostrożne podważanie paznokcia może nam bardzo zaszkodzić. Jeśli dodatkowo powstrzymamy się od stosowania lakierów, zmywaczy czy masy hybrydowej, paznokcie nam za to podziękują. Jeśli koniecznie musimy używać agresywnych środków czyszczących, formaldehydów – pamiętajmy o rękawiczkach! Uważniej też dobierajmy obuwie, aby nie narażać paznokci u stóp na niepotrzebne urazy.