Konsole do gier - którą wybrać, aby cieszyć się grami w jak największym stopniu?
Technologia

Konsole do gier – którą wybrać, aby cieszyć się grami w jak największym stopniu?

Konsole do gier – którą wybrać, aby cieszyć się grami w jak największym stopniu? Rynek konsol do gier od wielu lat jest bardzo konkurencyjny, a dwaj główni ich producenci (Sony i Microsoft) stale starają się ścigać w walce o nabywcę. Nic dziwnego – kupując wybrany sprzęt niejako wiążemy z nim naszą przyszłość, a później jesteśmy “zmuszeni” (z naciskiem na cudzysłów) do kupowania gier przeznaczonych właśnie jemu. Nieco z boku tej całej wojny stoi Nintendo – autor trzeciej głównej konsoli obecnie dostępnej na rynku.

Czy warto decydować się na konsolę do gier właśnie teraz?

Konsole do gier - którą wybrać, aby cieszyć się grami w jak największym stopniu?Konsole do gier mają to do siebie, że w końcu przychodzi czas na to, by ustąpiły miejsca swoim nowszym modelom. Los chciał, że w tym momencie znajdujemy się na skraju generacji. W listopadzie pojawi się nowy sprzęt, stanowczo lepszy technicznie, a przede wszystkim – co już zostało potwierdzone – odczytujący również gry z jeszcze istniejących konsol. W związku z tym pod wątpliwość jest poddawane to, czy warto tak naprawdę decydować się na zakup nowe konsoli właśnie w tym momencie, czy może lepiej poczekać właśnie do listopada.

Najbardziej obiektywne byłoby powiedzenie, że zakup konsoli do gier w tym momencie jest bardzo rozsądny – sprzęt tego typu jest (i będzie, do czasu premiery jego następców) przeceniany i dostępny niemal za grosze (przynajmniej w porównaniu z jego ceną premierową). Na konsolę została wydana potężna biblioteka gier, które również są przeceniane i udostępniane w bardzo niskiej cenie. Co jednak ważne i o czym powiedzieliśmy już przed sekundą, gry te będą działały również na nowszych konsolach. Budowanie swojej własnej domowej ich biblioteczki można zatem rozpocząć już teraz, bez obawy, że kiedyś gry będziemy musieli albo sprzedać, albo rzucić w kąt. Musimy też pamiętać, że nowa konsola będzie kosztowała swoje, a my nie musimy być przygotowani na tak ogromny wydatek. Starszy model przyda się zatem w momencie przejściowym, kiedy to dysproporcja cenowa będzie zdecydowanie najbardziej odczuwalna.

Zalety każdej z konsol – którą tak naprawdę wybrać?

Jeżeli już postanowiliśmy i chcemy zdecydować się na konsolę do gier właśnie teraz, musimy mieć świadomość, że na rynku – jak już napomknęliśmy wcześniej – obecne są modele od trzech różnych producentów i każdy z nich posiada swoją własną bibliotekę gier (oraz ceny każdego z tytułów), celującą w nieco inny rodzaj gracza. Różnią się również, oczywiście, w kwestii samego sprzętu. Do wyboru mamy zatem obecnie:

  • PlayStation 4 – konsola ta jest obecnie najpopularniejszą na rynku, co przekłada się na ogromną społeczność graczy, tanie gry z rynku wtórnego (w bardzo dużej ilości, właśnie ze względu na ilość odbiorców). Za tą popularnością idzie największa oferta tytułów ekskluzywnych, czyli takich, które dostępne są tylko na tym sprzęcie – co ważne, niemal każdy z nich jest tytułem po prostu wysokich lotów. Sprzętowo konsola nie odstaje od swojego głównego konkurenta, a sama w sobie umożliwia granie we wszystko, poza tytułami ekskluzywnymi dla konkurencji.
  • Xboksa One – główną zaletą Xboksa One, poza najatrakcyjniejszą ceną na rynku, jest obecność tak zwanego “Game Passa” – usługi abonamentowej, którą najłatwiej byłoby porównać do popularnego Netflixa. Płacąc jeden abonament, zyskujemy dostęp do bardzo bogatej palety zróżnicowanych gier – bez konieczności kupowania ich osobno. Co ważne, są to nie tylko starsze tytuły, ale i te świeżo wydawane. Xbox One w swoim najnowszym modelu, X, jest też najtańszym odtwarzaczem 4K na rynku – za jego pośrednictwem można bowiem odczytywać płyty z filmami właśnie w tej rozdzielczości. Sam Xbox posiada też kilka serii gier unikalnych dla niego – Forzę, Gears of War czy równie popularne Halo.
  • Nintendo Switcha – jest to konsola najbardziej nowatorska i innowacyjna, powstała z myślą o dostarczaniu zabawy, a nie wspaniałych odczuć związanych z grafiką czy udźwiękowieniem. Dostępne są na niej najpopularniejsze na świecie serie gier, w tym Mario, Metroid Prime czy The Legend of Zelda. To jednak sama jej budowa przyciąga do niej największe rzesze graczy, gdyż pozwala na zabawę zarówno przed ekranem telewizora, jak i przenośnie. W ten sposób można bawić się przy każdym dostępnym na tę platformę tytule. Cała konsola stawia z kolei na rozgrywkę wieloosobową “przy jednej kanapie”, czego próżno jest oczekiwać w większości gier wydawanych na pozostałe konsole do gier.

Jeżeli nie jesteśmy bardzo wymagający i po prostu nie musimy mieć najlepszego sprzętu obecnie dostępnego na rynku, opcją dla nas może być również zainwestowanie w modele poprzedniej generacji (czy to PlayStation 3, czy też Xboksa 360). Choć będą one znacznie tańsze i zdecydowanie gorsze sprzętowo, a także dostępne przede wszystkim w “używanej” formie, biblioteka gier wydanych właśnie na nie jest w stanie zapewnić tysiące godzin przy niewielkim nakładzie finansowym. Naturalnie rzecz biorąc wybór należy przede wszystkim od naszych oczekiwań, zastosowania (dziecko będzie oczekiwało nowszego sprzętu, za pośrednictwem którego zagra ze znajomymi – nam może wystarczyć ten tańszy) oraz budżetu, jakim dysponujemy. 

English