Frezy do paznokci u stóp jaki do czego?
Uroda, Zdrowie

Frezy do paznokci u stóp jaki do czego?

Frezy do paznokci u stóp jaki do czego? Do wykonania pedicure leczniczego specjalista potrzebuje narzędzi rotacyjnych. Do takich należą frezy do paznokci, które na swoim wyposażeniu posiada każda poradnia podologiczna. Obecnie na rynku artykułów do pielęgnacji stóp jest duży wybór takich narzędzi, które różnią się kształtem i materiałem, z jakich zostały wyprodukowane.

Czym są narzędzia rotacyjne do stóp?

Frezy do paznokci u stóp są narzędziami wymiennymi i są przeznaczone do frezarki. To narzędzia specjalne stworzone do wykonywania zabiegów na paznokciach. Podolog w Warszawie wykonując pedicure leczniczy wykorzystuje frezy do opracowywania skórek, obrabiania wału czy też usuwania odcisków. Przeważnie frezy dostępne są w różnych kolorach, które odpowiadają ich gradacji. Do oceny stanu stóp specjalista może wykonać odpowiednie badanie. Czym jest badanie podoskopowe? Przychodząc do przychodni podologicznej pacjent może być poddany takiemu badaniu diagnostycznemu, które służy do oceny kształtu stopy a także stwierdzeniu ewentualnych zgrubień na podeszwie stopy. Ponadto specjalista ma możliwość oceny statycznej i dynamicznej stabilności stóp.

Czym się kierować wybierając urządzenie rotacyjne do stóp?

kapturki-do-manicure-sklepW przypadku narzędzi podologicznych trzeba poświęcić sporo uwagi wybierając frezy do paznokci u stóp, – jaki, do czego jest przeznaczony? Trzeba mieć świadomość, że nie ma frezów, które nadają się do wykonania każdego zabiegu. Podczas wizyty u specjalisty przeprowadzane jest badanie stóp i na tej podstawie wybierany jest konkretny ich rodzaj. Trzeba wybierać takie narzędzia pod kątem ich przeznaczenia, podolog dokonuje następującego podziału:

Frezy do paznokci rozróżniane są także ze względu na materiał, z jakie zostały wykonane:

  • Frezy diamentowe
  • Frezy stalowe
  • Frezy z węglika spiekanego
  • Frezy kamienne
  • Frezy ceramiczne.

Frezy rozróżnia się również ze względu na kształt: łezka, walec, kulka, stożek, walec zaokrąglony, szpic.

Do czego służą konkretne narzędzia podologiczne?

W poradni podologicznej gabinet specjalisty jest dobrze wyposażony, dzięki czemu możliwe są do wykonania różne zabiegi. Nie tylko pedicure leczniczy, ale również usuwanie odcisków na stopach, usuwanie modzeli czy nagniotków. W zależności od materiału, z jakie zostały wyprodukowane frezy do paznokci u stóp podolog wybiera konkretne urządzenie.

Frezy z węglika spiekanego

Użyty materiał zaliczany jest do najtwardszych. Służy do usuwania sztucznych materiałów (akryl, żel, lakier hybrydowy), do usuwania szorstkiego naskórka, nawiercania twardych / rdzeniowych modzeli. A także do leczenia wrastającego paznokcia, z niektórymi patologiami płytki paznokciowej (hiperkeratoza). Nagrzewają się bardzo nieznacznie podczas pracy, nie powodując dyskomfortu. Ważne! Takie frezy powinny być używane tylko przez specjalistów. Frezy z węglika spiekanego cechują się system nacięć i dużą wytrzymałością. Podolog z jego pomocą może pobrać materiał do specjalistycznych badań mikologicznych.

Frezy diamentowe

Materiał twardszy jest niż korund i bardziej funkcjonalny. Służy do polerowania paznokci, zarówno sztucznych, jak i naturalnych, do obróbki skórek i wałów okołopaznokciowych. A także przestrzeni międzypalcowych, wolnego brzegu paznokcia. Za pomocą tego frezu specjalista usuwa odciski na stopach oraz modzele. Jest to niezbędne narzędzie do niwelowania zrogowaceń, jakie powstają na podeszwach, jest także wykorzystywane do spłycania rozpadlin. Frezy diamentowe posiadają element tnący na wierzchniej stronie w formie opiłków diamentowych. Mogą one mieć nasyp: bardzo drobny i drobny, średni, gruby oraz bardzo gruby. Podolog po użyciu frezów wygładza płytki paznokci specjalną polerką.

Frezy stalowe

Ten rodzaj urządzeń rotacyjnych to inaczej frezy próżniowe (terpeny) oraz różyczki. W pierwszym przypadku frezy służą do punktowego usuwania zrogowaceń oraz do usuwania odcisków na stopach. Trepeny produkowane są: ze skalpelem (w wariancie płaskim) oraz z koroną. Z kolei różyczki służą do usuwania odcisków oraz spłycania rozpadlin.

Frezy ceramiczne

Stosowane są podczas pracy z materiałem sztucznym (akryl i żel, lakier hybrydowy). Nadają się do usuwania odcisków, modzeli, wrastających paznokci, przy niektórych patologiach płytki paznokciowej (hiperkeratoza). Frezy ceramiczne charakteryzują się długą żywotnością, mniej się nagrzewają w porównaniu z poprzednimi rodzajami materiałów. Narzędzia produkowane są tlenek cyrkonu.

Zobacz również:

Frezy kamienne

Ten rodzaj narzędzi rotacyjnych może być wykonany z kamieni białych i różowych. Do czego one służą? Zarówno naturalne kamienie białe (Arkanzas) jak i syntetyczne różowe są przeznaczone do opracowywania delikatnych płytek oraz skórek.

Jak są sterylizowane frezy?

Zarówno przed pierwszym zastosowaniem frezów jak też po zakończeniu każdego zabiegu są one poddawane dezynfekcji oraz sterylizacji. W poradni podolicznej przestrzegane są takie procedury i wykonywane w odpowiedniej temperaturze. Sterylizacja podstawowa – 134 stopnie, natomiast polerki i frezy kamienne – 121 stopni. Dezynfekcja odbywa się w przeznaczonym do tego roztworze. Aby zapewnić 100% sterylność frezów, należy je przechowywać w sterylizatorze UV z lampami bakteriobójczymi.