Jak dobrać moc fotowoltaiki? Instalacje fotowoltaiczne stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Dzieje się tak, ponieważ Unia Europejska oraz rządy państw członkowskich dążą do zminimalizowania produkcji energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych. O ile w innych krajach nie wygląda to najgorzej, ponieważ prąd jest w dużej mierze produkowany przez elektrownie atomowe, w Polsce cały czas trzon produkcji stanowią śmiertelnie niebezpieczne dla środowiska elektrownie węglowe.
Spalanie węgla kamiennego i brunatnego sprawia, że do atmosfery dostają się każdego dnia setki kilogramów pyłów oraz gazów cieplarnianych. Odejście od wytwarzania prądu z węgla jest więc koniecznością. Idealną alternatywą jest w tym miejscu fotowoltaika. Co ciekawe, zestaw fotowoltaiczny może kupić każdy we własnym zakresie i rozpocząć produkcję czystej energii elektrycznej dla swojego domu, gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa. Czym są instalacje fotowoltaiczne, jaka jest zasada ich działania i jak dobrać moc fotowoltaiki?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to bardzo ogólne pojęcie, obejmujące całe zestawy odpowiedzialne za produkcję prądu ze słońca. Słońce jest oczywiście odnawialnym źródłem energii, więc wykorzystanie go jest możliwe dopóty, dopóki nasza gwiazda świeci. Co bardzo istotne, podczas produkcji energii elektrycznej, panele fotowoltaiczne nie zostawiają śladu węglowego. Dzięki temu cały proces jest całkowicie bezpieczny dla środowiska i nie prowadzi do negatywnych skutków, takich jak nadmierne ocieplenie klimatu. Każdy zestaw fotowoltaiczny składa się oczywiście z paneli, odpowiedniego stelaża, na którym są montowane, falownika, optymalizatorów, bezpieczników i wysokiej jakości okablowania. Całość może zostać zamontowana na dachu budynku lub przy gruncie. Należy pamiętać o tym, aby panele były skierowane na południe pod kątem 40-45 stopni. Dzięki temu możliwa będzie maksymalizacja produkcji energii elektrycznej i znaczne zwiększenie efektywności całej elektrowni. Ustawiając panele solarne w ten sposób, mamy szansę na najlepsze nasłonecznienie.
Warunki do produkcji prądu ze słońca w Polsce
Każdy dystrybutor paneli fotowoltaicznych każdego dnia słyszy pytanie – czy fotowoltaika w Polsce będzie działała efektywnie? Część osób uważa bowiem, że w Polsce nie ma dobrych warunków do produkcji prądu ze słońca, ponieważ w skali roku jest go mało. Ponadto przez ponad pół roku panuje w naszym kraju niezbyt korzystna pogoda, podczas której przeważają pochmurne i szare dni. Mało kto wie jednak, że w Polsce każdego roku mamy blisko 150 dni słonecznych, co jest bardzo dobrym wynikiem, którego mogą pozazdrościć nam inne kraje. Należy podkreślić w tym miejscu, że dla fotowoltaiki zbyt wysoka temperatura jest niekorzystna. W związku z tym, w wielu krajach Europy południowej, panele muszą zostać zakrywane w południe, kiedy panują najwyższe temperatury. W przeciwnym wypadku ogniwa fotowoltaiczne mogłyby się przegrzać i doprowadzić do większych awarii. Widać więc, że upały nie są wskazane do efektywnego działania paneli, a wręcz przeciwnie – obniżają ich efektywność.
Nowoczesne panele wyposażone są w ogniwo fotowoltaiczne, które pozwala produkować energię elektryczna ze słońca nawet w dni pochmurne. Dla klimatu, w którym znajduje się Polska jest to idealne rozwiązanie, ponieważ wytwarzanie prądu możliwe jest w każdych warunkach, a także zimą. Należy pamiętać jednak, że brak bezpośredniego nasłonecznienia paneli będzie skutkował obniżeniem efektywności działania całej elektrowni słonecznej. Produkcja prądu ze słońca jest w Polsce możliwa na takim poziomie, że przydomowa instalacja fotowoltaiczna może zapewnić niezależność energetyczną dla standardowej rodziny.
Jakiej mocy instalację wybrać?
Jest to bardzo ciężkie pytanie, ponieważ kieruje do indywidualnego zapotrzebowania każdego klienta. Inna moc będzie bowiem interesowała inwestora indywidualnego, który szuka instalacji na dach swojego domu jednorodzinnego, inna właścicieli gospodarstw rolnych, a jeszcze inna przedsiębiorców. Moc fotowoltaiki zależy oczywiście od ilości paneli, które znajdą się na dachu budynków lub specjalnych konstrukcjach umieszczonych przy gruncie. Jeżeli nie wiemy jak dobrać moc instalacji, wówczas najlepiej skontaktować się z dystrybutorem fotowoltaiki. Przedstawiając kubaturę naszego budynku, średnie zużycie energii elektrycznej oraz budżet przeznaczony na instalację fotowoltaiczna, pracownicy takiej firmy przygotują dla nas kalkulację kosztów oraz przedstawią instalację o mocy, która będzie wystarczająca dla naszych potrzeb.
Bardzo często zdarza się, że klienci zainteresowani są początkowo dużo większą mocą instalacji, ale po przeliczeniu okazuje się, że wystarczy dużo mniejsza. Większa moc to oczywiście znacznie większe możliwości produkcyjne. Prąd wyprodukowany w nadwyżce możemy oczywiście sprzedać. Należy się jednak zastanowić, czy taka inwestycja będzie dla nas opłacalna. Moc zestawu fotowoltaicznego powinna być dobrana według średniego miesięcznego lub rocznego zużycia energii elektrycznej.