Jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą?
Wnętrza

Jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą?

Jak wybrać odpowiednią lampę wiszącą? Lampy wiszące są jednymi z najciekawszych rodzajów oświetlania do naszego mieszkania czy też domu. Nie tylko są funkcjonalne, ale także stanowić mogą główne źródło światła w danym pomieszczeniu. Do tego mogą także służyć jako bardzo ważny element dekoracyjny naszego wnętrza. Można je powiesić w dowolnym miejscu na naszym suficie. Poza tym przykuwają uwagę, dlatego posiadają zwykle formę ciekawą, która podkreśla styl wnętrza. Jednak lampy wiszące źle dobrane nie będą zbyt dobrze wyglądać. Aby móc dokonać zakupu mądrego, który nam będzie służył przez długie lata, zapoznać się warto ze wskazówkami poniższymi.

Określ funkcję, którą ma spełniać lampa

Na samym początku musimy się zastanowić, jaką dokładnie funkcję ma spełniać wybrana przez nas lampa. Czy ma to być dekoracyjna lampa, a może bardziej funkcjonalna, a może obie role jednocześnie? Zależnie od tego, czy dana lampa ma nam służyć do pracy czy też stanowić jedynie świetlny akcent, to wskazuje, w jakim konkretnie miejscu lampa powinna być ulokowana. Lampy wiszące umieścić można między innymi w kuchni nad blatem, w jadalni nad stołem czy też w centrum salonu. Jeśli lampa ma także stanowić funkcyjne oświetlenie oraz nadać danemu wnętrzu atmosfery, dodać do niej warto specjalny ściemniacz, który pozwala nam na dostosowanie rodzaju światła oraz dowolnie nim sterować.

Jak wysoko wisieć powinien żyrandol?

Wysokość, na której znaleźć się ma lampa wisząca, jest kwestią naprawdę bardzo ważną. Nie tylko zależy od samej wysokości sufitów, ale także od tego co pod oświetleniem będzie się znajdowało. Duże znaczenie ma tutaj także przeznaczenie lampy. Lampy nad stołami są niezmiernie popularne, powinny wisieć w odległości pomiędzy 1,5 a 1,7 metra nad ziemią. Tym samym umożliwiamy osobom siedzącym przy stole rozmowę swobodną, ich nie oślepiając. Zawieszenie nad długim stołem kilku lamp, okazać się może wyborem niezmiernie trafionym. Nie chodzi tylko o oświetlenie całej powierzchni danego stołu, ale także z racji estetycznych. Jeśli chodzi o lampy wiszące nad blatem powinny one być nad jego powierzchnią między 55 centymetrów a 70 centymetrów. Światło dzięki temu nie będzie w niczym przeszkadzać. Będzie jak najbardziej wystarczająco oświetlać tak zwany obszar roboczy. Gdy wszelkie wysokości są dla nas „czarną magią” powinniśmy poprosić elektryka, aby podczas instalacji lamp sprawdził różnego rodzaju wysokości ich zawieszenia. Dzięki temu możemy dużo lepiej zobaczyć same efekty oraz podejmiemy przynajmniej słuszną decyzję.

Rozmiar odpowiednio dopasowany do przestrzeni

Szczecin-stolikiW przypadku wiszących lamp bardzo duże znaczenie ma także sam rozmiar żyrandola. Duży i masywny żyrandol będzie wręcz wyglądał śmiesznie i groteskowo w małym mieszkaniu jak i także może zakłócać znacznie poruszanie się swobodne. Musimy pomyśleć, gdzie chcielibyśmy powiesić lampę. Czy jest to spora przestrzeń czy też raczej małe pomieszczenie. Duże lampy będą naprawdę genialną propozycją do sporym domów, stanowiąc oświetlenie centralne. W mieszkaniach mniejszych możemy spróbować zastosować kilka dużo mniejszych żyrandoli. Mogą to na przykład być trzy małe wiszące lampki, które zawiesimy w rzędzie, na różnych wysokościach czy też na wysokościach takich samych. Wiele lamp posiada różne rozmiary wersje. Dzięki temu lampkę małą powiesić można na przykład w pokoju niewielkim, a jej odpowiednik duży w salonie przestronnym. W tenże sposób osiągniemy spójną jak i także stylową aranżację wnętrza.

Polecamy uwadze:

Zwróćmy uwagę na sam styl lampy

Dobierając oczywiście lampę do naszego mieszkania, nie wolno nam zapominać o dopasowaniu jej konkretnego stylu do tego, który dominuje w naszym wnętrzu. Szeroki wachlarz wiszących lamp pozwoli wybrać taki model, który wkomponuje się idealnie w wybrany przez nas wystrój. W nowoczesnych czy też w industrialnych wnętrzach sprawdzą się świetlne lampy z wykończeniem metalowym o prostych jak i także surowych kształtach. Jeśli pragniemy utrzymać w swoim mieszkaniu styl skandynawski, to zdecydujmy się na modele, które są wykonane z tworzyw naturalnych na przykład z drewna czy też wykończone tkaniną delikatną. Styl loftowy dopełnić warto lampami, które składają się z żarówki bądź też otoczone stalowym oraz geometrycznym stelażem. Klosze szklane z kolei odbijają ciekawie światło oraz dają naprawdę przyjemny oraz niesamowity efekt.

Nie róbmy tego samodzielnie

W zawieszeniu samej lampy powinniśmy poprosić o pomoc elektryka wykwalifikowanego. Wykonywanie tychże czynności w sposób samodzielny jest nie tylko niebezpieczne, ale również sam efekt zbyt profesjonalny nie będzie. Jeśli kompletnie się nie znamy na elektrycznych pracach, to możliwie, że zamontujemy lampę w nietrwały sposób czy też bardzo nierówno. Jeśli chcemy w domu mieć prawidłowo oraz bezpiecznie zawieszoną lampę, nie warto na tym zbytnio oszczędzać.

Jak widać nawet wybór lampy wiszącej może nam sprawić duży kłopot. Coś z pozoru bardzo łatwego, naprawdę ma drugie dno. Czasami z samym wyborem oraz montażem lampy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie.